Abp Ryś o dewastacji pomnika papieskiego: Jan Paweł II pomodliłby się za sprawców

Co by zrobił Jan Paweł II? Odpowiedź jest oczywista: pomodliłby się za sprawców – powiedział abp Grzegorz Ryś komentując nocne zbezczeszczenie pomnika papieża. Monument został oblany czerwoną farbą, twarz papieża zamalowano na żółto, zaś na cokole trzykrotnie napisano „maxima culpa", czyli „wielka wina". Przy pomniku, stojącym przed łódzka katedrą, abp Ryś rozpoczął liturgię Niedzieli Palmowej.

Jest pytanie o naszą reakcję. Przyszedłem pod ten pomnik dzisiaj o 7 rano. Przed pierwszy kwadrans stałem i nie wiedziałem co mam robić. Ale po pierwszych minutach usłyszałem w sobie pytanie: co by zrobił Jan Paweł II? Odpowiedź jest oczywista – Jan Paweł II pomodliłby się za sprawców – mówił podczas Mszy św. metropolita łódzki.

Wskazując na Jezusa wjeżdżającego do Jerozolimy abp Ryś powiedział, że Niedzielę Palmową można też nazwać Niedzielą Chrystusa Króla. Pokazuje ona bowiem Jego władzę, oraz narzędzia, tytuły i metody jej sprawowania.

„Usprawiedliwiony i pokorny. Przybywa do ciebie na oślątku, na źrebięciu oślicy. Czytamy tę Ewangelię, i wybieramy tego Króla – oto Król twój. Wybieramy Jego sposób rządzenia i jego władzę, jego pokorę. Wolimy z Nim jeździć na osiołku, niż z Aleksandrem na rydwanie i na bojowych koniach" – zauważył hierarcha.

„Czytamy tę Ewangelię w konkretnej sytuacji, w konkretnym - bardzo bolesnym - doświadczeniu. Doświadczeniu, które bym nazwał jednak doświadczeniem przemocy i jakiejś prowokacji" – powiedział abp Ryś nawiązując do zniszczenia pomnika Jana Pawła II.

Abp Ryś wyraził opinię, że nie był to jakiś emocjonalny, spontaniczny odruch lecz wyraźnie zaplanowana akcja. Do wykonania napisu ktoś wcześniej musiał wykonać szablon, a zniszczenia układają się w czytelny program. „Krew na rękach. Maska na twarzy. Jest pytanie o naszą reakcję. Przyszedłem pod ten pomnik dzisiaj o 7 rano. Przed pierwszy kwadrans stałem i nie wiedziałem co mam robić. Ale po pierwszych minutach usłyszałem w sobie pytanie: co by zrobił Jan Paweł II? Odpowiedź jest oczywista – Jan Paweł II pomodliłby się za sprawców" – podkreślił duchowny.

Cytując Bullę Jana Pawła II - Incarnationis misterium – ogłaszającą Wielki Jubileusz 2000 Roku metropolita łódzki powiedział, że ten tekst jest skierowany do tych wszystkich, którzy wątpią, że katolicy chcą się zmierzyć ze swoim grzechem i słabością. „Mierzymy się, będziemy się codziennie mierzyć do końca, i my to robimy w imię posłuszeństwa Janowi Pawłowi II. My to robimy z miłości do tego papieża. W posłuszeństwie Janowi Pawłowi II mierzymy się ze złem w Kościele" – abp Ryś.

Niedziela Palmowa rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia, których szczytem jest Święte Triduum Paschalne. W tym roku wszystkie celebracje Triduum Sacrum sprawowane w łódzkiej katedrze przez arcybiskupa Grzegorza Rysia.

W nocy z 1 na 2 kwietnia 2023 nieznani sprawcy oblali czerwoną farbą pomnik św. Jan Pawła II stojący na placu katedralnym przed bazyliką archikatedralną w Łodzi. Twarz Ojca Świętego została wymalowana żółtą farbą fluorescencyjną, a na postumencie, na którym stoi postać papieża znalazły się trzy napisy „maxima culpa".

ks. Paweł Kłys / Łódź

« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao