Bp Marek Mendyk broni dobrego imienia. Sprawa oszczerczych publikacji trafiła do sądu

W poniedziałek 11 grudnia w Sądzie Okręgowym w Świdnicy rozpoczęła się sprawa przeciwko Ringier Axel Springer Polska. Biskup świdnicki oskarża wydawcę tygodnika „Newsweek” i portalu „Onet” o naruszenia dóbr osobistych.

Na początku sierpnia 2022 r. na łamach tygodnika „Newsweek” pojawił się wywiad z byłym klerykiem świdnickiego seminarium – Andrzejem Pogorzelskim, który oskarżył bp. Marka Mendyka o molestowanie go jako dziecka. Mimo przedawnienia i braku dowodów informację szybko podchwyciły inne media wywołując poruszenie w opinii publicznej i falę hejtu wylewaną na biskupa świdnickiego.

W odpowiedzi na oskarżenie bp Marek Mendyk wydał oświadczenie, w którym zdecydowanie zaprzeczył zarzutom i zapowiedział walkę o swoje dobre imię. Sprawą zajęła się prokuratura, która szybko zakończyła śledztwo nie widząc podstaw do podjęcia postępowania.

Biskup świdnicki zwrócił się także do metropolity wrocławskiego abp. Józefa Kupnego o zbadanie sprawy od strony prawa kanonicznego. O całej sytuacji poinformował także Nuncjaturę Apostolską w Polsce wyrażając gotowość do współpracy w celu wyjaśnienia całej sytuacji. Tu jednak również zakończono postępowanie z braku uzasadnionych i konkretnych dowodów.

W związku z tym biskup świdnicki postanowił zgodnie z zapowiedzią bronić swojego dobrego imienia wytaczając procesy z powództwa cywilnego. Pierwszy z nich, przeciwko Ringier Axel Springer Polska, ruszył 11 grudnia. W lutym bp Mendyk spotka się w sądzie z przedstawicielami Agory (wydawcy Gazety Wyborczej) i dziennikarką z jej wrocławskiego oddziału, a w późniejszym czasie z samym oskarżycielem – Andrzejem Pogorzelskim. 

ks. Przemysław Pojasek

« 1 »

reklama

reklama

reklama