Fernando Santos, nowy trener polskiej reprezentacji: święty Jan Paweł II to dla mnie wielka osobistość

Święty Jan Paweł II to dla mnie wielka osobistość. Co niedzielę chodzę na mszę do kościoła w Cascais, gdzie mieszkam. Stoi tam pomnik tego wielkiego Polaka – powiedział Fernando Santos, nowy trener reprezentacji Polski w piłce nożnej.

Portugalczyk jest zadeklarowanym katolikiem i nie wstydzi się swojej wiary. Jest związany z Ruchem Kursów Chrześcijaństwa. Organizacja ta, wywodząca się z hiszpańskich struktur Akcji Katolickiej, jest szczególnie popularna na Półwyspie Iberyjskim, a także we Włoszech oraz w krajach Ameryki Południowej.

W ramach działalności tego chrześcijańskiego ruchu Fernando Santos wielokrotnie brał udział w wydarzeniach religijnych, a także sam prowadził już sesje ewangelizacyjne. Zazwyczaj odbywały się one na terenie aglomeracji Lizbony, ale portugalski trener odwiedzał też często inne rejony swego kraju dając świadectwo swojej wiary. Nierzadko też pojawiał się na imprezach sportowych organizowanych przez portugalskie parafie lub diecezje.

Jak opowiada, przełomem w jego wierze był rok 1994. Wtedy został zwolniony z posady trenera pierwszoligowej drużyny Estoril Praia i po latach oddalenia wrócił do Kościoła.

„Nie miałem w sobie prawdziwej wiary lub bardzo mało. Otrzymałem łaskę uświęcającą na chrzcie, więc trochę jej było, ale silna wiara w Boga pojawiła się, dopiero gdy zdałem sobie sprawę, że tym, co definiuje chrześcijaństwo, jest tajemnica zmartwychwstania” – powiedział w rozmowie z serwisem „The Pillar”.

W jego życie mocno weszła modlitwa i osobista relacja z Bogiem. 

„Pierwszą rzeczą, którą robię rano, jest powierzenie Bogu mojego dnia, a ostatnią – dziękowanie mu za cały dzień” – przyznaje trener.

Wskazuje także, że jego ulubionym nabożeństwem jest różaniec, natomiast miejscem, w którym lubi odbywać rekolekcje – Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie. Podkreśla jednak, że to miejsce jest dla niego ważne nie samo w sobie, ale ze względu na Maryję. 

„I dlatego zakochałem się w tym miejscu, bo Ona tu była i orędzie, które zostawiła, jest bardzo ważne dla ludzkości. To milczenie Maryi, która wszystko usłyszała i zachowała w swoim sercu” – mówił trener. 

W wywiadzie dla Interii Sport powiedział również, że bardzo bliska jest po postać Jana Pawła II: 

„Święty Jan Paweł II to dla mnie wielka osobistość. Co niedzielę chodzę na mszę do kościoła w Cascais, gdzie mieszkam. Stoi tam pomnik tego wielkiego Polaka”.

Pełniący do grudnia 2022 roku funkcję selekcjonera piłkarskiej reprezentacji Portugalii trener został ogłoszony polskim selekcjonerem we wtorek na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie.

Źródło: KAI, DoRzeczy.pl, Interia Sport
 

« 1 »

reklama

reklama

reklama