Film Fundacji Opoka o bł. Stefanie Wyszyńskim zostanie wyświetlony w Rzymie

Dokument o życiu błogosławionego prymasa po raz pierwszy obejrzą dyplomaci, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcel Semeraro oraz włoska Polonia.

Pokaz dla dyplomatów odbędzie się 9 marca w bazylice św. Piotra w Okowach. Organizatorem wydarzenia jest Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski, rektor kościoła św. Stanisława w Rzymie, ks. Paweł Ptasznik oraz prezes zarządu Fundacji Opoka, ks. Marek Gancarczyk. Film w języku polskim zostanie natomiast wyświetlony 10 marca o godz. 15.30 oraz o godz. 19.30 w auli Jana Pawła II na via Delle Botteghe Oscure 15.

„Będziesz miłował. Rzecz o bł. Kardynale Stefanie Wyszyńskim” to dokument wyprodukowany przez Fundację Opoka, pokazujący życie bł. kard. Stefana Wyszyńskiego na tle historii Polski. W filmie ukazana została niezłomna postawa kard. Wyszyńskiego wobec panującego po II wojnie światowej systemu komunistycznego, jego zaangażowanie w obronę godności człowieka, odważne upominanie się o podstawowe prawa każdej istoty ludzkiej. W inscenizacjach pokazano kontekst czasów PRL, atmosferę ciągłej presji i osaczenia.

Będziesz Miłował PL
Portal Opoka

„Jest to sposób na opowiedzenie światu historii wielkiego Polaka, ale także zapoznanie widzów z historią Polski, która nie jest powszechnie znana” – piszą twórcy.

Polska premiera filmu odbyła się 22 lutego 2022 r. w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej. Za emisje filmu odpowiada sieć EWTN, która posiada 11 globalnych kanałów telewizyjnych. Według szacunków film dotarł już do ponad 20 mln gospodarstw domowych na świecie. W ubiegłym roku film Fundacji Opoka otrzymał nominację do nagrody Totus Tuus przyznawanej przez Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. Dokument z rąk Ambasadora  Rzeczypospolitej Polskiej przy Stolicy Apostolskiej w ubiegłym roku otrzymał także papież Franciszek.

Dokument powstał w ramach projektu „Polska energia zmienia świat” przy współpracy z Towarzystwem Projektów Edukacyjnych. Partnerami filmu są: Fundacja PGE, Fundacja PKO Banku Polskiego, Fundacja ENEA, Fundacja TAURON.

***

Projekt „Polska Energia zmienia świat – przygotowanie i  pokaz filmu dokumentalnego o bł. Stefanie Kardynale Wyszyńskim pt. «Będziesz miłował» we Włoszech"  został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PGE.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

reklama

reklama

reklama