Kard. Müller: Nie bądźcie oderwani od zwyczajnych ludzkich spraw. Dzielcie ich radości i smutki

Kard. Müller przywołał niektóre osoby ze zgromadzenia księży orionistów, wskazując na nich jako przykłady pozytywnego odpowiadania na Chrystusowe powołanie i realizacji tego powołania swoim życiem.

Koncerty gwiazd polskiej estrady, wystawa, otwarcie Ośrodka Specjalistycznego Centrum Profilaktyki i Wsparcia Młodzieży i Rodziny – to tylko niektóre z wydarzeń, jakie towarzyszą obchodom 100-lecia obecności księży orionistów w Polsce. Główne uroczystości jubileuszowe odbyły się 27 maja w parafii św. Antoniego w Zduńskiej Woli, w której posługują duchowi synowie św. Alojzego Orione.

Miejsce obchodów tego wydarzenia nie jest przypadkowe. To w Zduńskiej Woli, w 1923 r., została założona pierwsza w Polsce placówka Małego Dzieła Boskiej Opatrzności.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył kard. Gerhard Müller. Mszę św. koncelebrowali m.in.: biskup włocławski Krzysztof Wętkowski, biskup senior Stanisław Gębicki, ks. Tarcísio Vieira FDP, przełożony generalny księży orionistów oraz ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta RP.

We wspólnym dziękczynieniu uczestniczyli także przedstawiciele Parlamentu i władz samorządowych oraz delegacji instytucji i zgromadzeń należących do oriońskiej rodziny zakonnej, jak również innych zgromadzeń życia konsekrowanego.

Obecnych na liturgii powitał ks. Krzysztof Miś FDP, przełożony Prowincjalny Zgromadzenia Małego Dzieła Boskiej Opatrzności.

W wygłoszonej w języku polskim homilii kard. Müller przywołał niektóre osoby ze zgromadzenia księży orionistów, wskazując na nich jako przykłady pozytywnego odpowiadania na Chrystusowe powołanie i realizacji tego powołania swoim życiem. W tym kontekście wspomniał ks. Aleksandra Chwiłowicza, który otrzymał od ks. Orione, dokument upoważniający do podjęcia działalności Zgromadzenia w Polsce, bł. ks. Franciszka Drzewieckiego, zamordowanego w obozie koncentracyjnym w Dachau w 1942 r., czy abp. Bronisława Dąbrowskiego, pochodzącego z diecezji włocławskiej, sekretarza KEP i jednego ze współpracowników bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

Przypominając pragnienie św. Alojzego Orione, by „żyć i umierać pośród ubogich, którzy są Jezusem Chrystusem”, zachęcał do nieustannego trwania przy Zbawicielu i niesienia Go na egzystencjalne peryferie świata. – Nie bądźcie oderwani od zwyczajnych ludzkich spraw. Dzielcie ich radości i smutki. Bądźcie wierni myśli ojca Orione, który pragnął, by Jezus stał się sercem świata – mówił niemiecki purpurat, zachęcając do pogłębiania więzi z Chrystusem u stóp tabernakulum.

Nawiązując do ewangelicznej sceny powołania apostołów nad Jeziorem Genezaret, homilista podkreślił, że uczniowie porzuciwszy swoje sieci poszli za Jezusem. – Idźcie i wy za Nim; nie wyprzedzajcie Go. Niech On zawsze będzie z przodu, a wy za Nim; nigdy odwrotnie – przestrzegał zgromadzonych w świątyni, życząc, by wkraczający w kolejny wiek swojej działalności w Polsce orioniści patrzyli na człowieka, Kościół i świat Bożymi oczami, stając się Bożymi ludźmi.

Na zakończenie Mszy św., słowa wdzięczności i życzeń wypowiedział bp Krzysztof Wętkowski. Podziękował księżom orionistom za ich posługę w diecezji włocławskiej. Zaznaczył też, że orioński jubileusz wpisuje się w jubileusz 900-lecia diecezji włocławskiej oraz nawiedzenie Matki Bożej w Ikonie Jasnogórskiej. Życzył jednocześnie, by z nową siłą i energią podejmowali kolejne zadania, stawiając zawsze w centrum Chrystusa.

Po Eucharystii miało miejsce otwarcie wystawy „100-lecie Zgromadzenia Orionistów w Polsce”, poświęcenie pomnika św. A. Orione, otwarcie Ośrodka Specjalistycznego Centrum Profilaktyki i Wsparcia Młodzieży i Rodziny Trampolina. Na wieczór zaplanowany jest koncert Roksany Węgiel. Centralne uroczystości jubileuszowe zakończy wieczorne czuwanie modlitewne w Wigilię Zesłania Ducha Świętego oraz Msza św.

Główne obchody 100-lecia obecności księży orionistów w Polsce, odbywające się w Zduńskiej Woli, rozpoczęły się w piątek, 26 maja, i trwać będą do niedzieli, 28 maja. Na ten dzień zaplanowano m.in. koncert ks. Jakuba Bartczaka, prezbitera archidiecezji wrocławskiej, rapera i autora tekstów.

ks. at / Zduńska Wola

« 1 »

reklama

reklama

reklama