Po Miłosiernym czas na Matkę Boską z Dzieciątkiem: nowa inicjatywa projektu „Namalować katolicyzm od nowa”

W barokowym ołtarzu zabytkowego kościoła św. Wawrzyńca w Parlinie zawiśnie obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus autorstwa wybitnej krakowskiej artystki, Beaty Stankiewicz.

Przygotowanie dzieła to kolejne przedsięwzięcie w ramach projektu „Namalować katolicyzm od nowa” prowadzonego przez Teologię Polityczną, Fundację Świętego Mikołaja oraz Instytut Kultury Świętego Jana Pawła II z rzymskiego Angelicum.

Pierwszym obrazem religijnym Beaty Stankiewicz było przedstawienie Jezusa Miłosiernego. Publiczność mogła podziwiać obraz na wystawach w Krakowie, Warszawie oraz Rzymie. Postać Chrystusa namalowana przez artystkę przykuła uwagę odbiorców brakiem tła oraz całkowitą minimalizacją ozdobników ustawiającą ją w absolutnym centrum przekazu, a także – co najbardziej charakterystyczne – łagodnym, bursztynowym spojrzeniem. W rozmowie z Opoką artystka zdradza, że dokładnie takie same oczy ma Dzieciątko Jezus z obrazu malowanego dla parlińskiego kościoła.

„Obraz namalowany jest współczesnym pędzlem dość prosto i minimalistycznie, ale z ogromnym poszanowaniem dla całej tradycji malarstwa sakralnego oraz dla barokowego wnętrza kościoła. Matka Boska trzyma na swoich kolanach ok. 2-letniego Jezusa. Jest okryta lekko rozwianą blado-błękitną szatą, pod którą ukryta jest biała suknia” – zaznacza artystka i dodaje, że oczy Matki Bożej spoglądają na Dzieciątko, a sam Chrystus ma wzrok zwrócony frontalnie – w stronę człowieka.

Jak zaznacza Stankiewicz, obraz jest stonowany kolorystycznie, ponieważ wnętrze kościoła emanuje barwami: na ścianach dominują kolory w odcieniach niebieskiego i żółtego. Jedynym ozdobnikiem są ciemno-czerwone korale, znajdujące się na szyi Madonny.

Beata Stankiewicz zdradza również, że dopiero czwarte przemalowywanie twarzy skłoniło ją do tego, żeby Matka Boska miała piegi. „Jezus natomiast jest bardzo otwarty do ludzi. On się nawet lekko uśmiecha. Z jednej strony jest bardzo bezbronny, bo przedstawiony nago, ale jego twarz oraz spojrzenie są bardzo ufne. Matka Boska jest z kolei mocno zanurzona w trosce” – dodaje.

Malarka podkreśla, że malowanie dzieła było niezwykłym doświadczeniem. Jednak świadomość, że wiele osób będzie modlić się przed obrazem, postawiła ją również przed dużym wyzwaniem i odpowiedzialnością. Wierzy natomiast, że Opatrzność Boża wspierała jej pędzel, a mieszkańcy Parlina ciepło przyjmą wizerunek do świątyni oraz własnych serc.

Główne uroczystości związane z poświęceniem wizerunku przez prymasa Polski, abp. Wojciecha Polaka, odbędą się 11 października 2023 r. Poświęcenie obrazu poprzedzi Eucharystię zaplanowaną na godzinę 12:00.

Warto dodać, iż w celu ożywienia wnętrza kościoła św. Wawrzyńca obrazami wysokiej klasy artystycznej, zorganizowana została zbiórka społecznościowa. Jest to prawdopodobnie pierwsza ogólnopolska inicjatywa tego typu.

Matka Boska z Dzieciątkiem Jezus to jeden z trzech obrazów, które zostaną umieszczone w parlińskim kościele. Beata Stankiewicz w rozmowie z Opoką zdradziła tematykę dwóch pozostałych przedstawień. Pierwszym z nich ma być ponownie Jezus Miłosierny, a drugi to wizerunek Matki Boskiej Bolesnej.

Wkrótce na naszym portalu ukaże się obszerny wywiad z malarką.

Źródło: „Teologia Polityczna”

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama