Prawda o historii Polski i świata w latach 1980-2015. Ukazał się drugi tom podręcznika „Historia i teraźniejszość”

Ukazał się drugi tom podręcznika „Historia i teraźniejszość” prof. Wojciecha Roszkowskiego wydanego przez wydawnictwo Biały Kruk. Książka obejmuje lata 1980-2015.

Nowy obowiązkowy przedmiot szkolny „historia i teraźniejszość”, który  w 2022 roku zastąpił wiedzę o społeczeństwie, wzbudził olbrzymie zainteresowanie i okazał się niezwykle potrzebny. 

Pierwsza część słynnego podręcznika do nowego przedmiotu, „Historia i teraźniejszość” prof. Wojciecha Roszkowskiego, okazała się prawdziwym bestsellerem! W podręczniku wydanym nakładem wydawnictwa Biały Kruk rozczytywała się i wciąż rozczytuje cała Polska, głównie młodzież, ale nie tylko. Wynika to z faktu, że książka napisana została w sposób szczególnie atrakcyjny. Wartka narracja przedstawia fakty, osoby i wydarzenia, które wywarły piętno na najnowszej historii – tak Polski, jak i świata. Autor, wybitny historyk, pedagog i popularny pisarz prof. Wojciech Roszkowski opisuje realia i okoliczności zdarzeń, zaglądając często za kulisy, aby ukazać mechanizmy funkcjonowania systemów społecznych i politycznych. Prof. Roszkowski wydobywa jednak na światło dzienne również te prawdy, które wielu chciałoby ukryć. Wielokrotnie podkreśla znaczenie postaw moralnych (lub amoralnych) tak dla życia pojedynczego człowieka, jak i dla wspólnoty.

Drugi tom słynnego podręcznika, trochę mniejszy objętościowo, obejmuje lata 1980-2015. W Europie Środkowo-Wschodniej był to czas wielkich przełomów, w tym upadku ZSRS. Autor opisuje, jak nasz kraj, choć borykał się wówczas z licznymi trudnościami wewnętrznymi, wypływał powoli na szerokie wody europejskiej i światowej polityki, jak rola i znaczenie Polski rosły – dzięki temu, że żyjemy wolni i suwerenni.

Prof. Roszkowski wykazuje też niebywałą troskę o przyszłość naszej ojczyzny, a w szczególności młodzieży, która będzie stanowić o niej w nadchodzących trudnych czasach. Ta publikacja sprawdzi się więc doskonale w nauce tak ważnego dla młodych ludzi przedmiotu. Nie jesteśmy samotną wyspą; nasz los zależy od wielu czynników zewnętrznych, ale przecież sami też możemy i powinniśmy wpływać na to, co dzieje się w świecie. Upoważnia nas do tego jedenaście wieków naszej bogatej historii.

Tekst książki wzbogacają 294 ilustracje, często unikatowe, będące dodatkowym źródłem atrakcyjnie zaprezentowanej wiedzy. Publikację cechuje wysoki poziom edytorski, wyraźna czcionka. Zarówno treść, jak i konstrukcja skłaniają do refleksji, a zaprezentowane fakty i wydarzenia łatwo zapamiętać dzięki zastosowanej technice narracyjnej.

Pierwszy tom podręcznika obejmuje lata 1945-1979.

Prof. Wojciech Roszkowski „Historia i teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 2. 1980-2015”, wyd. Biały Kruk, 334 str., format 16,5 x 23,5 cm.
 

Prawda o historii świata w latach 1980-2015. Ukazał się drugi tom podręcznika „Historia i teraźniejszość” prof. Wojciecha Roszkowskiego

« 1 »

reklama

reklama

reklama