Współpracownik Jana Pawła II i czołowy polski filozof. Już niedługo będzie upamiętniony w Krakowie

Archidiecezja Krakowska postanowiła upamiętnić zmarłego w ubiegłym roku prof. Stanisława Grygiela. Jego imię nosi od dziś Fundacja Towarzyszenia Rodzinie. Przygotowano też pamiątkową tablicę poświęconą filozofowi.

O wygłoszenie laudacji poproszono prof. Stephana Kampowskiego z Papieskiego Instytutu Teologicznego Jana Pawła II dla Nauk o Małżeństwie i Rodzinie. Mszę w Sanktuarium Jana Pawła II odprawi abp Jędraszewski. Jak powiedział Radiu Watykańskiemu prezes Fundacji ks. Paweł Gałuszka, nadanie imienia prof. Grygiela wynika z samej jej historii. Pracujący w Rzymie polski filozof od samego początku zaangażował się w pracę fundacji, tworząc jej intelektualne zaplecze. W ten sposób zwracamy uwagę jego posługę myślenia, jego wkład w rozumienie małżeństwa i rodziny – mówi ks. Gałuszka.

Podkreśla, że dziś odwołując się do przesłania prof. Grygiela, na piękno życia małżeńskiego i rodzinnego trzeba otwierać młode pokolenia.

„Pan profesor był filozofem, antropologiem On patrzył bardzo szeroko na człowieka, starał się go rozumieć w dwóch płaszczyznach: stworzenia i odkupienia. Jako uczeń Karola Wojtyły, później współpracownik św. Jana Pawła II, odznaczał się szczególną intuicją, jeśli chodzi o czasy, w których dzisiaj przychodzi realizować powołanie do życia małżeńskiego i rodzinnego. Potrafił ukazywać, jak Boże wartości, jak plan Boga względem człowieka można realizować tu i teraz, pośród różnych wyzwań we współczesnej kulturze” – powiedział ks. Gałuszka.

Fundacja Towarzyszenia Rodzinie, która od dziś nosi imię prof. Stanisława Grygiela, stara się ukazywać piękno życia rodzinnego zbudowanego na sakramencie małżeństwa. Wychodzi też do wszystkich, którzy borykają się z różnego rodzaju trudnościami i problemami. Stąd, jak mówi jej prezes, oferta pomocy terapeutycznej, psychologicznej, ale przede wszystkim wsparcia duszpasterskiego.

„Udzielamy różnego rodzaju konsultacji dotyczących małżeństwa, rodziny, powołania do rodzicielstwa, a także prowadzimy szeroką działalność edukacyjną, organizując różnego rodzaju kursy, warsztaty, szkolenia. Natomiast najważniejszym dziełem Fundacji jest organizowany co dwa lata w Krakowie Międzynarodowy Kongres dla Małżeństwa i Rodziny” – podsumował prezes Fundacji.

« 1 »

reklama

reklama

reklama