Św. Jan Paweł II zostawił nam przesłanie, abyśmy budowali i chronili naszą Ojczyznę

„Św. Jan Paweł II zostawił nam wyjątkowe przesłanie, abyśmy budowali i chronili to, co jest wspólnotą naszej ojczyzny, co jest i będzie jednością między nami, właśnie dzięki prawu Boga” – mówił biskup Marek Solarczyk.

Bp Marek Solarczyk 4 czerwca wieczorem celebrował Mszę św. w katedrze Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu. Tego dnia była obchodzona 32. rocznica wizyty papieża-Polaka w Radomiu.

W czasie liturgii bp Solarczyk użył kielicha, który ofiarował papież-Polak wspólnocie Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, a na ołtarzu stały relikwie św. Jana Pawła II (cząsteczka krwi Ojca Świętego). Natomiast po Eucharystii złożono kwiaty przed papieskim pomnikiem, który stoi przed głównym wejściem do świątyni.

Witając zgromadzonych bp Solarczyk przypomniał, że „dzisiaj obchodzimy 32. rocznicę obecności, pobytu i modlitwy św. Jana Pawła II w Radomiu”. - Prosimy Go o wstawiennictwo. Zawierzamy nasze miasto, naszą diecezję i każdego z was – mówił biskup radomski.

W homilii bp Solarczyk przypomniał, że papieskie nauczanie z czwartej pielgrzymki do Ojczyzny oparte było na Dziesięciu Przykazaniach oraz na Chrystusowych błogosławieństwach z Kazania na górze. - Bóg ofiarował nam Dekalog, swoiste przesłanie prawdy wpisane w ludzkie serca, po to, aby dać zręby i podstawy w odkrywaniu tego co dobre, w tworzeniu tego co będzie rzeczywiście systemem moralnego życia – powiedział bp Solarczyk.

W dalszej części nawiązał do papieskich słów odnoszących się do Radomskiego Czerwca ‘76 oraz do błogosławieństwa o łaknących i pragnących sprawiedliwości. - Św. Jan Paweł II zostawił nam wyjątkowe przesłanie, abyśmy budowali i chronili to, co jest wspólnotą naszej ojczyzny, co jest i będzie jednością między nami, właśnie dzięki prawu Boga. On ofiarował nas, nasze życie, ofiarował swoją miłość. Niech ta uroczystość będzie dziękczynieniem za to, że uczestniczymy w jedności z Bogiem, docenieniem darów, jakie ofiarował nam, i naszym wołaniem, aby On nas jednoczył i umacniał – powiedział biskup Marek Solarczyk.

We wspólnej modlitwie uczestniczyli m.in. wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz, poseł Anna Kwiecień, Marek Suski, Zbigniew Kuźmiuk - poseł Parlamentu Europejskiego, wicewojewoda mazowiecki Artur Standowicz oraz Kinga Bogusz, przewodnicząca Rady Miejskiej w Radomiu.

Z kolei 5 czerwca odbędzie się Sesja Rady Miejskiej w Radomiu w sprawie uczczenia pamięci świętego Jana Pawła II. W programie jest wystąpienie biskupa radomskiego Marka Solarczyka, oraz ks. Marka Adamczyka, rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, który wygłosi okolicznościowy referat. Zaplanowano również wystąpienie prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Sesja zakończy się dyskusją wokół nauczania papieża-Polaka.

Jan Paweł II przybył do Radomia 4 czerwca w godzinach porannych. Na lotnisku na Sadkowie sprawował Mszę św. Potem przejechał do gmachu nowo wybudowanego seminarium, gdzie dokonał jego poświęcenia. W drodze powrotnej na lotnisko odwiedził katedrę oraz modlił się przy pomniku robotniczego protestu z czerwca 1976 roku. Papieskie nauczanie z tamtej pielgrzymki oparte było na Dekalogu oraz na Chrystusowych błogosławieństwach z Kazania na górze. W Radomiu papież mówił o przykazaniu „Nie zabijaj” i o błogosławieństwie „Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości”. W słowie wygłoszonym do wiernych w czasie liturgii Ojciec Święty zwrócił uwagę na znaczenie przykazania „Nie zabijaj”. W pamięci wielu obecnych na płycie lotniska szczególnie zapadły również słowa o dzieciach nienarodzonych. „Do tego cmentarzyska ofiar ludzkiego okrucieństwa dołącza się inny jeszcze, wielki cmentarz – cmentarz nienarodzonych. Cmentarz bezbronnych, których twarzy nie poznała nawet własna matka, godząc się lub ulegając presji, aby odebrać im życie, zanim jeszcze się narodzą. (…) Trudno wyobrazić sobie dramat straszliwszy w swej moralnej, ludzkiej wymowie”.

Ojcu Świętemu podczas wizyty do ojczyzny towarzyszył wiatr. Nie inaczej było w Radomiu, kiedy to Jan Paweł II przyznał, że „rzuca słowa na wiatr”.

Przypomnijmy, że w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu znajduje się pokój papieski, który jest pamiątką wizyty Jana Pawła II z 4 czerwca 1991 r. w Radomiu. Można tam oglądać szaty liturgiczne, sutannę Jana Pawła II, a nawet jego buty. Seminarium przechowuje kielich mszalny użyty podczas celebry na radomskim lotnisku, papieski fotel i wiele innych pamiątek, łącznie z okolicznościową zastawą stołową i kartami wejściowymi dla pielgrzymów.

W diecezji radomskiej wiele parafii posiada relikwie św. Jana Pawła II. Znajdują się one m. in. w Paradyżu, Opocznie, Brudzewicach, Węgrzynie i Turnie, w ośrodku poświęconym polskiemu papieżowi. Pięknie zdobiony relikwiarz z kroplą krwi Jana Pawła II znajduje się w kaplicy Miłosierdzia Bożego w sanktuarium maryjnym w Skarżysku-Kamiennej.

rm / Radom

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama