Trzy medale na międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych w ciągu trzech tygodni! Michał Lipiec z LO w Krakowie dokonał niebywałej rzeczy

Michał Lipiec, który uczy się w V Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie, w minionym miesiącu zdobył aż trzy medale na zagranicznych olimpiadach: z chemii, fizyki i matematyki. To pierwszy taki przypadek w historii ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych!

Michał Lipiec, absolwent III klasy w V LO im. Witkowskiego w Krakowie, zdobył trzy medale na międzynarodowych olimpiadach przedmiotowych. Na olimpiadzie z chemii w Zurychy sięgnął po złoto. Srebro otrzymał w Tokio, tym razem pokazując, że ma ogromną wiedzę z fizyki. A brązowy medal przypadł mu na olimpiadzie matematyki w Chibie w Japonii. To naprawdę historyczny sukces! W Japonii brąz zdobył także inny uczeń tego liceum: Krzysztof Salata.

Michał od września będzie przygotowywał się do matury. Choć można śmiało rzec, że w lipcu zdał już wiele... Trzy medale w ciągu jednego miesiąca to pierwszy taki przypadek w historii ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych! O takim sukcesie powinien głośno mówić cały kraj. A czy o maturę powinien się bać? Na pewno nie, skoro w czerwcu przyniósł do domu świadectwo ze średnią ocen  5,69... Michał jest po prosty wybitny. I nie, nie siedzi cały czas w książkach. Lubi sport, bieganie... Poświęca na to również swój czas.

Na stronie szkoły, do której chodzi Michał, a która niewątpliwie jest z niego dumna, można przeczytać, że „mimo, że Michał we wrześniu dopiero rozpocznie naukę w klasie maturalnej, a więc będzie mógł ponownie wziąć udział w olimpiadach przedmiotowych, już teraz ma w swojej kolekcji sześć medali uzyskanych na Olimpiadach Międzynarodowych – trzy tegoroczne oraz trzy zdobyte na poprzednich edycjach Międzynarodowych Olimpiad Chemicznych (złoty, srebrny i brązowy). Warto podkreślić, że obok udziału w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, Michał rozpoczął już pracę naukową realizując projekty pod kierunkiem naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Instytutu Nielsa Bohra w Kopenhadze (gdzie spędzi pozostałą część wakacji). Od roku prowadzi też Internetowe Koło Chemiczne – ogólnodostępny kanał w Internecie, na którym stara się pomagać innym uczniom w przygotowaniach do Olimpiady Chemicznej".

Warto zapamiętać te nazwisko, bo czuć, że będzie o nim o jeszcze głośno...

źródło: v-lo.krakow.pl; national-geographic.pl; eska.pl

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama