Twoja krew, czyjeś życie. W Polsce brakuje krwi

Polska znalazła się w sytuacji, w której liczba dawców jest o wiele mniejsza niż liczba biorców. Krwi brakuje. Stąd coraz więcej akcji mających na celu zmianę myślenia w społeczeństwie.

W Polsce jest coraz mniej krwiodawców. Starsze osoby już nie mogą oddawać krwi, a młodsze nie są zbyt mocno zainteresowane tym tematem. Obecnie w naszym kraju krew oddaje jedynie 39 osób na tysiąc mieszkańców. To jest nieco dwa razy mniej niż średnia europejska.

Polska znalazła się w sytuacji, w której liczba dawców jest o wiele mniejsza niż liczba biorców. Krwi brakuje. Stąd coraz więcej akcji, mających na celu zmianę myślenia w społeczeństwie.

Kto może oddać krew? Osoby między 18 a 65 rokiem życia, które ważą przynajmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie miały wykonanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) i które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

Jak czytamy na stronie twojakrew.pl, w dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym, czyli nie mieć objawów przeziębienia, nie brać aktualnie żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym lekarza kwalifikującego). Przed przyjściem do Centrum Krwiodawstwa trzeba zjeść lekki posiłek, w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 litrów płynów i wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Są osoby, które bardzo chciałyby pomóc, ale z przyczyn zdrowotnych nigdy nie będą mogły tego zrobić. Jakie są istotne przeciwwskazania? Kto nie może zostać dawcą? O tym można przeczytać na stronie twojakrew.pl. Jeśli więc ktoś nie ma istotnych przeciwwskazań, może zgłosić się do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddać krew i tym samym uratować komuś życie. Około 10 minut – tyle wystarczy, by podarować drugiemu człowieku coś bezcennego.

źródło za: twojakrew.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama