Uczniowie z Rybnika wynaleźli kamizelkę dla niemowląt, która wykrywa bezdech

Kamil Machura, Eryk Kampka i Denis Niebiałek to uczniowie technikum w Rybniku, którzy pracują właśnie nad kamizelką wykrywającą bezdech. Kamizelka jest lekka i nie obciąża klatki piersiowej dziecka. Uczniowie bardzo chcieliby pomóc młodym rodzicom i wprowadzić kamizelkę na rynek, ale najpierw muszą znaleźć fundusze na badania.

Kamil Machura, Eryk Kampka i Denis Niebiałek, uczniowie drugiej klasy Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku na Śląsku, pracują właśnie nad udoskonaleniem swojego wynalazku. Jeśli uczniowie otrzymają odpowiednie wsparcie, to taka kamizelka wykrywająca bezdech u niemowląt, może być swoistą rewolucją. Dlaczego? 

W odróżnieniu do innych tego typu wynalazków, ta kamizelka nie ma być droga. Ma być łatwo dostępna dla rodziców, wygodna dla niemowlaka, dostosowana do różnych warunków.

„Uczniowie technikum z Rybnika stworzyli jak mówią „pierwszą taką kamizelkę dla niemowląt wykrywającą bezdech”! Widoczny na zdjęciu Eryk Kampka wraz z Kamilem Machurą i Denisem Niebiałkiem postanowili stworzyć najtańszy taki produkt na rynku. Teraz czas na certyfikacje” – podkreślił w swoim wpisie na Twitterze Maciej Kawecki, doktor nauk prawnych, nauczyciel akademicki, pasjonat technologii.

 

 

„Inspiracją do stworzenia tego projektu był syn ich znajomej, który właśnie cierpiał na ten bezdech senny i jego rodzice w obawie przed zapaścią, w tym śmiercią łóżeczkową, zakupili monitory oddechu dostępne na rynku. Według młodych twórców wspomniane detektory nie spełniały oczekiwań, ponieważ były niefunkcjonalne: odpinały się i zsuwały podczas snu lub piszczały w nieuzasadnionych przypadkach, gdy dziecko było przenoszone bądź zniknęło z kontrolowanego obszaru. Kamizelka stworzona przez polskich uczniów ma wyeliminować te problemy - jest mobilna, lekka i nie obciąża klatki piersiowej malucha, a dodatkowo będzie obudowana specjalnym materiałem chroniącym przed wybuchem zasilania. W wypadku niewykrycia oddechu sygnał zostaje przesłany na telefon komórkowy rodzica i ten telefon wtedy piszczy, dzwoni i wibruje!” – dodał Kawecki w poście na Facebooku.

Obecnie uczniowie z Rybnika skupiają się na dalszych testach kamizelki Breath Detect Vest oraz stworzeniu aplikacji na urządzenia mobilne.

źródło: fb.com/kawecki.maciej; @kawecki_maciej; komputerswiat.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama