Abp Galbas po tragicznym wydarzeniu w Sosnowcu: ufam, że zostaną wyjaśnione wszystkie okoliczności

Z ogromną przykrością przyjąłem wiadomość o śmierci młodego mężczyzny w mieszkaniu należącym do parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Ufam, że wszystkie okoliczności związane z tym wydarzeniem zostaną jak najszybciej wyjaśnione – napisał abp Adrian Galbas, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej.

W środę ratownicy medyczni wezwani zostali do mieszkania księdza-rezydenta parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Sosnowcu. Mimo błyskawicznej reakcji kapłana oraz reanimacji prowadzonej przez służby medyczne nie udało się przywrócić czynności życiowych nieprzytomnego młodego mężczyzny, który zmarł.

Kuria Diecezjalna w Sosnowcu przyjęła tę informację do wiadomości z „głębokim smutkiem i niedowierzaniem”, jednocześnie poinformowała, że w pełni współpracuje z organami procesowymi.

„Trwają czynności wyjaśniające, więc my także czekamy na informacje, które mogłyby nam pomóc zrozumieć, co się wydarzyło. Będziemy reagować na ustalenia, które zostaną podane do wiadomości przez prokuraturę” – powiedział wczoraj w rozmowie z KAI ks. Przemysław Lech, dyrektor Biura Prasowego Diecezji Sosnowieckiej.

W czwartek przeprowadzono sekcję zwłok mężczyzny. Autopsja nie wykazała żadnych urazów zewnętrznych i wewnętrznych. Konieczne jest zatem przeprowadzenie dodatkowych badań histopatologicznych, które ujawnią ewentualne choroby i toksykologicznych – stwierdzających, czy zmarły zażywał jakieś substancje.

Śledztwo zostało wszczęte pod kątem art. 155 Kodeksu karnego, czyli nieumyślnego spowodowania śmierci. Sosnowiecka prokuratura precyzuje, że jest to standardowa procedura wszczęcia śledztwa, gdy przyczyna zgonu jest nieznana, a należy wyjaśnić okoliczności śmierci.

Ksiądz Krystian K. jest rezydentem, to znaczy mieszka w budynku należącym do parafii, nie sprawując jednak funkcji duszpasterskich w tym miejscu, a jego mieszkanie posiada osobne wejście.


Pełna treść komunikatu:


Sosnowiec, 21 marca 2024 r.

KOMUNIKAT
ADMINISTRATORA APOSTOLSKIEGO
DIECEZJI SOSNOWIECKIEJ

Z ogromną przykrością przyjąłem wiadomość o śmierci młodego mężczyzny w mieszkaniu należącym do parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. W intencji Zmarłego odprawiłem Mszę Świętą, a jego rodzinę proszę o przyjęcie wyrazów głębokiego współczucia.

Ufam, że wszystkie okoliczności związane z tym wydarzeniem – w tym udział duchownego diecezji sosnowieckiej – zostaną jak najszybciej wyjaśnione.

Jesteśmy gotowi do współpracy z organami procesowymi, jak również zostały podjęte wszelkie kroki wymagane w takiej sytuacji przez prawo kościelne. Będą one w odpowiedni sposób kontynuowane.


abp Adrian J. Galbas SAC
Administrator Apostolski
Diecezji Sosnowieckiej

 

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama