Abp Szal na rozpoczęcie Wielkiego Postu: czas, aby na nowo zrewidować swoje życie

Słyszymy dziś wezwanie do modlitwy, pokuty i postu; do tego, aby na nowo zrewidować swoje życie – mówił abp Adam Szal, rozpoczynając Mszę św. w Środę Popielcową w bazylice archikatedralnej w Przemyślu. W ten sposób hierarcha nawiązał do czytań mszalnych z tego dnia.

Metropolita przemyski podkreślił, że okres Wielkiego Postu „to święty czas, który rozpoczynamy pięknym obrzędem posypania głów popiołem”. Zachęcał, aby przeżyć liturgię Środy Popielcowej i najbliższe 40 dni w duchu wiary.

Środa Popielcowa w parafii archikatedralnej jest pierwszym dniem rekolekcji wielkopostnych. Nauki głosi ks. Maciej Dżugan – prefekt i wykładowca Pisma Świętego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu.

\W homilii wskazywał na Wielki Post jako „niezwykle ważny czas łaski, kiedy Kościół wzywa nas do zerwania z grzechem i umocnienia ducha”. „Kościół daje nam do ręki klucz pomocny w przeżywaniu tego czasu – tym kluczem jest nawrócenie. Na czym polega prawdziwe nawrócenie – na to odpowiada dzisiejsza liturgia słowa. Pokazuje ona prawdę o nawróceniu” – mówił.

Rekolekcjonista wyjaśniał, że w pierwszym czytaniu prorok Joel wzywa do nawrócenia naród, który odszedł Pana Boga.

„To nawrócenie ma się opierać na poście, płaczu i lamentach, ale najistotniejszą częścią nawrócenia jest rozdzieranie serca. Co to znaczy? To apel o to, żeby się przed Bogiem upokorzyć, stanąć w prawdzie przed Jego majestatem, uznać zło i potrzebę Boga, jego mocy, miłości i łaski, żeby Bóg moje serce posklejał, a tylko Bóg może prowadzić w pokoju do szczęścia naszego serca. To nawrócenie ma mieć wspólnotowy charakter, tak jak grzech dotyka także innych” – mówił kaznodzieja.

Rekolekcjonista zwrócił uwagę, że słowa nawrócenia z dzisiejszej Ewangelii są kierowane do ludzi, którzy wydają się być blisko Boga, którzy się modlą, poszczą i dają jałmużnę.

„Problemem jest to, że czynią to z nieodpowiednia intencją. Czynią to nie z miłości do Boga, ale dla poklasku świata. Ten obraz nawrócenia dotyczy, tych którzy się zagubili, których słaba natura uwiodła” – zauważył ks. Dżugan.

„Chrystus konfrontuje intencje ludzkie z Bożym spojrzeniem. Istota nawrócenia polega na zmianie myślenia, na innym spojrzeniu na świat, na przewartościowaniu życia. Istota nawrócenia, którego uczy nas Chrystus to dobre uczynki: post, modlitwa i jałmużna. Wyrażają one pełnię, one dotyczą całości życia człowieka, post uczy właściwej relacji do siebie, modlitwa właściwej relacji do Boga, a jałmużna do drugiego człowieka. Nawrócenie to nie tylko unikanie zła, ale to praktykowanie dobra” – wskazywał.

Po homilii nastąpił obrzęd posypania głów popiołem. Mszę św. z abp. Szalem koncelebrowali także pozostali biskupi przemyscy: abp Józef Michalik – emerytowany metropolita przemyski oraz biskupi pomocniczy: Stanisław Jamrozek i Krzysztof Chudzio.
 

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama