„Automatycznie wygra sprawy swoim klientom”. Działacze pro-life zarzucają konflikt interesów doradcy komisji

Stałym doradcą komisji pracującej nad przepisami aborcyjnymi jest prawniczka prowadząca sprawę o pomocnictwo w aborcji. W projekcie Lewicy znalazł się przepis, na podstawie którego oskarżeni w takich procesach mogą być uniewinnieni. Projekt ten może wkrótce zostać przekazany do dalszych prac w parlamencie.

Czterema aborcyjnymi projektami zajmuje się sejmowa komisja nadzwyczajna. Z naszych informacji wynika, że jeden z nich – zgłoszony przez Lewicę projekt znoszący kary za aborcje – może zostać przyjęty i przekazany do dalszych prac już w przyszłym tygodniu. Tymczasem właśnie ten projekt zawiera przepis, na którego wprowadzeniu zyskaliby klienci prawniczki będącej doradczynią komisji, Sabriny Many-Walasek.

Dr Sabrina Mana-Walasek została wybrana na stałego doradcę komisji w maju br. Była kandydatką prezydium komisji, w którym większość stanowią politycy koalicji rządzącej. Prezydium Sejmu (czyli marszałek Szymon Hołownia i wicemarszałkowie) nie wyraziło zgody na powołanie dodatkowych doradców. Kandydatkami były dr Ewa Klimaszewska-Antos, lekarz neurologa zgłoszona przez Joannę Borowiak z PiS i dr Kamila Majcher, ginekolog-położnik zgłoszona przez Włodzimierza Skalika z Konfederacji. W efekcie decyzji prezydium Sejmu, komisji nie doradza żaden lekarz.

Sabrina Mana-Walasek chwali się działalnością w grupie Prawniczki Pro Abo. Grupa ta działa pół-formalnie – ma stronę internetową, a jej członkowie pojawiają się w mediach; nie znaleźliśmy jednak informacji o tym, by była zgłoszona w Krajowym Rejestrze Sądowym, jak inne stowarzyszenia.

„Prawniczki Pro Abo są oddolnym kolektywem, feministycznym i proaborcyjnym głosem w środowisku prawniczym. Na co dzień zajmują się walką o dekryminalizację i destygmatyzację aborcji w Polsce” – czytamy na stronie femfund.pl. I dalej: „Kolektyw wydał publikację o prawnych aspektach aborcji w Polsce i przeszkolił ponad 30 osób (prawniczki i prawników) z prowadzenia spraw aborcyjnych. Prawniczki Pro Abo mają nadzieję, że dzięki temu zmniejszy się liczba wyroków skazujących za pomoc w aborcji”.

Na stronie grupy wśród członków Prawniczek Pro Abo wymieniony jest Jerzy Podgórski. Jak wynika z reportażu telewizji TVN 24 z stycznia 2024 r., prawnik ten broni mężczyzny imieniem Grzegorz oskarżonego o pomocnictwo w aborcji. W materiale TVN Podgórski odnosi się do projektu Lewicy dekryminalizującego aborcję.

„Gdyby takie zmiany nastąpiły, to wprost tak naprawdę będą podstawy do uniewinnienia pana Grzegorza” – mówi Podgórski.

W tym samym materiale wypowiada się Sabrina Mana-Walasek. Z jej słów wynika, że jej grupa ma więcej klientów oskarżonych o pomocnictwo w aborcji.

„Aktualnie prowadzimy kilkanaście trwających spraw” – mówi Mana-Walasek. Obecna doradczyni sejmowej komisji broniła w sądzie Justyny W., która została skazana z paragrafu o pomocnictwie w aborcji. Proces W. toczy się w kolejnej instancji. Jeśli prawo zmieni się na jej korzyść, sąd będzie musiał to uwzględnić (zasada „Prioritas legis mitior”, czyli „pierwszeństwo ma przepis łagodniejszy”).

„Jeśli przed końcem procesu Justyny W. (oraz innych podsądnych) pomocnictwo w aborcji zostanie zdekryminalizowane, Mana-Walasek automatycznie wygra sprawy swoim klientom” – piszą działacze Fundacji Życie i Rodzina.

Źródła: fakty.tvn24.pl, rmf24.pl, ratujzycie.pl, rynekzdrowia.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama