„Blokujecie prawa kobiet”. „Kłamie”. W koalicji iskrzy w sprawie aborcji

Kwestia zmian w prawie aborcyjnym jest rzeczą, która różni nas w fundamentalny sposób – powiedział marszałek Szymon Hołownia z Trzeciej Drogi. Żadna z partii tworzących rząd nie opowiada się za obroną życia, ale mimo to doszło do konfliktu.

W poczuciu odpowiedzialności za trwałość koalicji rządzącej zaproponowałem, by rozpatrzeć projekty ws. aborcji po wyborach samorządowych, by nie pokłócić się na chwilę przed nimi – powiedział marszałek Hołownia. Szef wchodzącej w skład Trzeciej Drogi Polski 2050 chciałby, aby a tej sprawie rozpisano referendum z pytaniem o aborcję na życzenie do 12. tygodnia ciąży.

Hołownia dodał, że w tej chwili partyjni prawnicy pracują nad ustawą, która przywracałaby zasady zakwestionowane przez Trybunał Konstytucyjny. W 2020 r. TK stwierdził niezgodność z konstytucją prawa zezwalającego na aborcję w przypadku choroby dziecka.

Z kolei należąca do rządzącej koalicji Lewica chce aborcji na życzenie, bez przeprowadzania referendum. Postawę Hołowni i jego partii krytykował w TVN 24 szef SLD/Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty.

„Blokujecie panowie prawa kobiet, żeby była jasność” – mówił Czarzasty, zwracając się do polityków Trzeciej Drogi.

„Pan marszałek Czarzasty, którego niezwykle wysoko cenię i po ludzku bardzo lubię, mija się z prawdą w ocenie sytuacji. Jeżeli miałbym to powiedzieć mocniej, bez owijania w bawełnę: kłamie” – skomentował to Szymon Hołownia. – Nie ma żadnego blokowania przez kogokolwiek ustaw, które złożone zostały przez klub Lewicy. A jeżeli już, to blokuje je sama Lewica”.

Źródła: PAP, wpolityce.pl, onet.pl

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama