Dzieci na razie bezpieczne. Debata o aborcji dopiero po wyborach samorządowych

Prezydium Sejmu przesunęło debatę o ustawach legalizujących aborcję. Potwierdził to marszałek Szymon Hołownia.

Hołownia zapowiedział, że debata o projektach ustaw odbędzie się 11 kwietnia, czyli po pierwszej turze wyborów samorządowych. Jednocześnie zapewniał, że zależy mu na przeprowadzeniu prac nad zgłoszonymi projektami.

„Mnie akurat oskarżyć o blokowanie projektów dotyczących prawa aborcyjnego naprawdę nie można, bo robię wszystko żeby zostały w Sejmie przeprocedowane, a więc żeby Sejm się nimi na poważnie zajął. Natomiast żyjemy w rzeczywistości politycznej, a nie idealnej, jesteśmy w środku bardzo gorącej kampanii wyborczej – tłumaczył Hołownia w telewizji TVN 24. – Ja ostatnich kilka tygodni poświęciłem na konsultacje, rozmowy, próby mediacji i doprowadzenia do tego, żeby zminimalizować ryzyko tego, że wszystkie projekty, które dzisiaj w Sejmie są, zostaną odrzucone w ramach tej przedwyborczej kanonady w pierwszym czytaniu. Że umowna lewica wystrzela projekty tych bardziej na prawo, ci bardziej na prawo wystrzelają projekty tych bardziej na lewo i zostaniemy z ugorem, ze spaloną ziemią, tylko z tego powodu, że ktoś uważa, że dzięki temu będzie mu albo jego koledze łatwiej zostać wójtem albo burmistrzem, albo radnym”.

Do laski mar‍szałkowskiej wpłynęły aż cztery projekty przepisów aborcyjnych – dwa autorstwa Lewicy i po jednym Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Trzeciej Drogi, do której należy Szymon Hołownia. Wszystkie ułatwiałyby zabijanie dzieci poczętych. Pierwszy z pomysłów Lewicy to zniesienie kar za aborcję i pomocnictwo w niej. Pozostałe trzy projekty zakładają przywrócenie aborcji eugenicznej, czyli możliwości pozbycia się dziecka, które jest chore. Ten przepis został wykreślony z polskiego prawa jako niezgodny z konstytucją. To skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. Oprócz tego projekty Lewicy i KO legalizują aborcję na życzenie do 12. tygodnia ciąży. Trzecia Droga opowiada się za referendum w tej ostatniej kwestii, na co nie zgadza się Lewica.

Podczas środowego posiedzenia Sejmu posłanki Lewicy ostro zaatakowały marszałka Hołownię za decyzję o przesunięciu debaty na 11 kwietnia.

Źródła: facebook.com, interia.pl, dorzeczy.pl, prawo.pl

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama