„Katechiści mogą być wielką pomocą w duszpasterstwie” – apeluje do proboszczów bp Piotrowski

Katechiści mogą być wielką pomocą w realizowaniu duszpasterskich dzieł – napisał w komunikacie, skierowanym do księży proboszczów, bp Jan Piotrowski. Biskup zachęca proboszczów do proponowania osobom świeckim tego rodzaju posługi.

Przypomina, że 24 stycznia ub. roku erygował Szkołę Katechistów Diecezji Kieleckiej, a po roku formacji, czyli 8 września 2024 r., pierwsza grupa katechistów, licząca 27 osób, pochodzących z 16. parafii – „zakończy formację podstawową i otrzyma misję do pełnienia posługi katechisty w parafii”.

„W trosce o kolejne grupy katechistów pragnę przypomnieć, że od 1 marca do 30 czerwca 2024 r. trwa nabór kandydatów do drugiej edycji Szkoły Katechistów Diecezji Kieleckiej” – pisze biskup kielecki.

Zachęca księży proboszczów do „zaproponowania osobom świeckim, zaangażowanym w życie parafii, takiej formy posługi parafialnej”.

„Katechiści po odbyciu rocznej formacji i otrzymujący w dalszej kolejności formację permanentną, mogą być wielką pomocą w realizowaniu duszpasterskich dzieł, zwłaszcza mogą służyć wsparciem w przygotowaniu do przyjęcia sakramentów świętych czy w prowadzaniu grup parafialnych. Ich pomoc może być również istotna z racji mniejszej liczby powołań kapłańskich, co w konsekwencji będzie prowadzić do zmniejszania liczby wikariuszy w parafiach diecezji kieleckiej” – uzasadnia bp Jan Piotrowski.

Ze wszelkimi szczegółami dotyczącymi naboru oraz wymaganiami od kandydatów na katechistę, można zapoznać się na stronie internetowej Koinonii św. Pawła: www.rmissio.pl.  

10 maja 2021 r., papież Franciszek ustanowił posługę świecką katechisty jako stałą służbę dla Kościoła w dziele przekazywania wiary. Katechista jest powołany przede wszystkim do posługi duszpasterskiej przekazywania wiary, „od pierwszego głoszenia, które wprowadza w kerygmat, przez nauczanie, które przygotowuje do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej, aż po formację stałą” (Franciszek, List Apostolski „Antiquum Ministerium”, 6).

Misją świeckiego katechisty w parafii jest katecheza ewangelizacyjna dorosłych, obejmująca osoby, które uczestniczą w procesie duszpasterskiego przygotowania do przyjęcia sakramentów świętych.

W szczególności posługa katechisty dotyczy prowadzenia katechez kerygmatycznych dla rodziców i chrzestnych w ramach przygotowania do sakramentu chrztu; dla rodziców dzieci przygotowujących się do I Komunii św.; dla kandydatów i rodziców młodzieży przygotowującej się do przyjęcia sakramentu bierzmowania; dla narzeczonych w ramach przygotowania do sakramentu małżeństwa oraz ewangelizacja stała dla dorosłych, którzy wyrażą chęć dalszej formacji i uczestnictwa w systematycznych spotkaniach parafialnych.

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama