Ks. prof. Kubiś: modlitwa to doświadczenie przemienienia – jak na górze Tabor

W ramach przygotowań do Roku Jubileuszowego 2025, Papież Franciszek ogłosił Rok Modlitwy. Ten czas ma służyć ponownemu odkryciu centralnego miejsca modlitwy w diecezjach na całym świecie – ogłosiła watykańska Dykasteria ds. Ewangelizacji.

Jak zauważa ks. dr hab. Adam Kubiś, profesor KUL, w rozmowie z Radiem Watykańskim, modlitwę często nazywa się Górą Tabor, doświadczeniem przemienienia. „Stworzeni na obraz i podobieństwo Boga, zamieniamy się w Jezusa, czyli przemieniamy się w Boga. Dzięki modlitwie stajemy się tym, kim mamy być”.

Dodaje, że modlitwa powinna być czymś naturalnym, tak jak oddychanie. „Powinna stać się częścią naszej codzienności, a gdy będziemy ją praktykowali, powinna się upraszczać, aż do momentu, gdy stanie się modlitwą ciszy - pamięcią na obecność Boga.  Modlitwa jest podstawową drogą do świętości, jeżeli pojmujemy ją jako kontakt z Bogiem” - dodał ks. Kubiś.

Zapytany, dlaczego Papież Franciszek ogłasza Rok Modlitwy, ks. Kubiś przypomina, że Papież wygłosił całą serię katechez o modlitwie, w których mówił, że modlitwa jest konieczna, by się rozwijać, by pójść naprzód. „Modlitwa jest jak tlen dla życia, jest przyciąganiem obecności Ducha Świętego, a bez Ducha Świętego nie będziemy wiedzieli kim jesteśmy, dokąd zmierzamy. Nie posuniemy się w naszym rozwoju do przodu”- mówił ks. Kubiś.

« 1 »

reklama

reklama

reklama