Lewica naciska na prezydenta w sprawie ellaOne. Posłanki spotkają się z Andrzejem Dudą

Działaczki Lewicy mają „powalczyć w sprawie” tzw. pigułki po – zapowiedział Włodzimierz Czarzasty. Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiada, że niezależnie od decyzji głowy państwa tabletka będzie sprzedawana bez recepty.

Prezydent Andrzej Duda musi wkrótce podjąć decyzję w sprawie ellaOne. 6 marca Sejm przyjął ustawę dopuszczającą sprzedaż tego środka bez recepty, także nieletnim mającym więcej niż 15 lat. Zgodnie z prawem, w ciągu 21 dni Andrzej Duda musi podpisać, zawetować, albo skierować ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. W poniedziałek Magdalena Korzekwa-Kaliszuk przekazała prezydentowi 30 tys. podpisów osób sprzeciwiających się sprzedaży tabletki po bez recepty. Na wtorek zaplanowano spotkanie Andrzeja Dudy z działaczkami Lewicy, które chcą, by pigułka była dostępna bez decyzji lekarza.

„Będzie to ostatnia albo jedna z ostatnich, zważywszy na terminy, szansa, by panu prezydentowi przedstawić argumenty i powalczyć w tej sprawie” – powiedział Włodzimierz Czarzasty z Lewicy. „Wejdziemy do jaskini każdego antyaborcyjnego lwa” – dodał.

Nowelizacja Prawa farmaceutycznego przegłosowana przez Sejm przewiduje dostępność tabletki ellaOne bez recepty dla osób mających powyżej 15 lat. EllaOne bazuje na octanie uliprystalu. Zażyta po stosunku tabletka uniemożliwia zapłodnienie lub działa poronnie, blokując możliwość zagnieżdżenia się zarodka w macicy. EllaOne była w Polsce dostępna bez recepty, ale ze względu na skutki uboczne od lipca 2017 r. sprzedaje się ją na receptę.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna zapowiada, że wyda rozporządzenie, zgodnie z którym niezależnie od decyzji prezydenta ellaOne będzie sprzedawana bez recepty.

 

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama