Miliardowe cięcia w wojsku. Burza po publikacji niejawnego dokumentu

Jak ujawniła Telewizja Republika, w latach 2025-2028 resort obrony planuje redukcję wydatków na armię o ponad 57 mld zł, czyli o 25 proc. Negatywną opinię o planach MON wydał szef Sztabu Generalnego, gen. Wiesław Kukuła.

Piotr Nisztor z Telewizji Republika opublikował skan dokumentu będącego odpowiedzią Sztabu wysłaną do ministerstwa. Z dokumentu wynika, że resort kierowany przez Władysława Kosiniaka-Kamysza prosił o zaopiniowanie planów zakładających redukcję wydatków na wojsko o 57 mld zł na przestrzeni 4 lat. Cięcia miałyby dotyczyć Centralnego Planu Rzeczowego określającego finansowanie uzbrojenia i innego wyposażenia oraz mundurów, ale także budowy nowych jednostek wojskowych.

W 2025 r. środki miałyby być niższe o 4,7 mld zł (czyli o 9,4 proc. mniej niż prognoza wydatków w 2024 r.), w 2026 r. – o 6,5 mld zł (o 11,7 proc. mniej), w 2027 r. – o 18 mld zł (30 proc. mniej), a w 2028 r. - o 28 mld zł. (44 proc. mniej).

Sztab Generalny Wojska Polskiego skrytykował plany ministerstwa.

Kierowany przez gen. Wiesława Kukułę sztab ocenił, że tak poważne cięcia uniemożliwią modernizację i rozbudowę polskiego wojska. Niemożliwa – według sztabu – byłaby realizacja planów operacyjnych i Pakietu Wzmocnienia Sił Zbrojnych, realizacja programu „Tarcza Wschód” (sztandarowy pomysł premiera Donalda Tuska) czy wykonanie wieloletniego planu „Narodowa Rezerwa Amunicyjna”.

Sztab Generalny potwierdził, że opiniuje różne dokumenty, ale odmówił komentowania zawartości ujawnionego pisma, tłumacząc, że sprawa dotyczy informacji niejawnych.

Minister Kosiniak-Kamysz stwierdził, że doniesienia Nisztora to „kłamstwo”, a wydatki na wojsko wzrosną o 10 proc. Potwierdzono jednak prawdziwość dokumentu.

Źródła: x.com, tvrepublika.pl, dorzeczy.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama