Paragraf na demonstrujących rolników. Przejścia graniczne będą na liście obiektów infrastruktury krytycznej

Premier Donald Tusk zapowiedział, że przejścia z Ukrainą i niektóre odcinki dróg i torów kolejowych zostaną wpisane na listę „w najbliższych godzinach”. Zgodnie z ustawą, infrastruktura krytyczna podlega szczególnej ochronie. Może to ułatwić wysyłanie sił porządkowych przeciw demonstrantom blokującym drogi.

Premier Tusk tłumaczył, że celem wpisania przejść granicznych i połączeń transportowych na listę obiektów infrastruktury krytycznej jest konieczność zapewnienia dostaw broni i pomocy humanitarnej na Ukrainę. Wcześniej politycy Koalicji Obywatelskiej mówili, że ciężki sprzęt wojskowy z Polski nie trafia już na wschód Premier podkreślił, że Polska nie może pozwolić, by wykorzystując protest rolników przy granicy z Ukrainą aktywni byli „ci, którzy jawnie i aktywnie służą propagandzie Putina”. Oświadczył, że każdy atak w przestrzeni publicznej będący wsparciem putinowskiej narracji jest zdradą stanu..

Część komentatorów zwróciła uwagę, że zapowiedziane przez premiera działanie może ułatwić siłowe rozbijanie rolniczych protestów. Mec. Jerzy Kwaśniewski z Ordo Iuris przypomniał w portalu X, że zgodnie z przepisami, przez ochronę infrastruktury krytycznej rozumie się „wszelkie działania” mające na celu umożliwienie jej funkcjonowania.

Źródła: PAP, x.com

« 1 »

reklama

reklama

reklama