Prezydent: będę pilnował budowy elektrowni atomowej w Polsce

„Działamy konsekwentnie. Będę pilnował realizacji budowy elektrowni nuklearnych w Polsce. Jeśli będzie taka potrzeba, zwołałam w tej sprawie kolejną Radę Gabinetową” – zapewnił Andrzej Duda, który podczas wizyty w USA odwiedził elektrownię atomową w stanie Georgia.

Prezydent podkreślał, że to „najnowocześniejsza i najnowsza w Stanach Zjednoczonych, zbudowana w technologii firmy Westinghouse” elektrownia atomowa.

„Przede wszystkim dwa najnowsze reaktory. Dokładnie takie same jak te, które wkrótce firma Westinghouse zainstaluje w Polsce. Cieszę się z tego bardzo, będziemy mieli pierwszą w historii elektrownię atomową” – mówił. Dodał, że lokalizacja inwestycji na Pomorzu jest niezagrożona.

Andrzej Duda zwrócił także uwagę na wielopoziomowe zabezpieczenia reaktorów przeciwko jakiejkolwiek awarii oraz na to, że elektrownia atomowa to także poważny pracodawca. Amerykańska elektrownia, którą odwiedził prezydent, zatrudnia ponad 800 osób. „Tak będzie też u nas, na Pomorzu, gdzie należy się spodziewać zatrudnienia kilkuset osób. To będzie duża elektrownia. Planujemy budowę trzech reaktorów w najnowszej technologii AP1000” – dodał.

Jak zaznaczył, aktualne plany przewidują uruchomienie w Polsce pierwszego bloku jądrowego w 2033 roku. Dodał, że „nawet jeśli będzie to w 2035 r., to i tak mieścimy się w generalnych ramach czasowych”.

Podkreślił, że budowa elektrowni atomowych zapewni Polsce bezpieczeństwo energetyczne oraz wypełni cele unijnej polityki klimatycznej.

Prezydent przypomniał, że na etapie przygotowań jest także druga inwestycja – realizowana przy wsparciu państwa przez sektor prywatny. „Też bardzo ważna dla nas, bo to też jest polskie bezpieczeństwo energetyczne. To jest na naszym terenie, nasza produkcja energii elektrycznej, także oczywiście w technologii nuklearnej, także w związku z tym bezpieczna dla klimatu, sprzyjająca polityce klimatycznej” – powiedział Andrzej Duda.

Źródła: Interia, RMF24, prezydent.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama