Organizacje gejowskie naciskają na PSL. Ludowcy nie popierają ustawy o związkach partnerskich

Politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego deklarują, że nie poprą rządowego projektu o związkach partnerskich zezwalającego na adopcję dzieci przez pary jednopłciowe. Lewica i kilka stowarzyszeń próbuje namówić PSL do zmiany zdania.

Kwestia związków partnerskich, czyli umów, które nie są małżeństwami, ale dają stronom podobne przywileje i które mogłyby być zawierane przez osoby tej samej płci dzieli koalicję rządzącą. Projekt autorstwa minister równości Katarzyny Kotuli popiera Koalicja Obywatelska i Lewica. W przypadku Trzeciej Drogi poparcie deklaruje Polska 2050, ale przeciwni są ludowcy.

Szef partii Władysław Kosiniak-Kamysz deklaruje, że nie poprze projektu zezwalającego na adopcję dzieci przez osoby zawierające związek partnerski. Jego partyjny kolega Marek Sawicki zapowiedział, że nie zagłosuje za związkami, nawet jeśli w projekcie nie będzie mowy o adopcji.

Weto ewentualnej ustawy zapowiedział już prezydent Andrzej Duda. Mimo to organizacje gejowskie nie przestają naciskać na ludowców, by zmienili zdanie. W piątek minister Kotula spotkała się w sprawie projektu z Kosiniakiem-Kamyszem. Z kolei w poniedziałek przed kancelarią premiera zorganizowano konferencję, w której wzięli udział członkowie organizacji Kampania Przeciw Homofobii (KPH), Miłość Nie Wyklucza, a także Amnesty International Polska. Obecne były też dwie lesbijskie aktywistki, które wspólnie wychowują dzieci (jedna z nich jest ich biologiczną matką).

Annamaria Linczowska z KPH poinformowała, że jej stowarzyszenie zapytało posłów Trzeciej Drogi, jak zagłosują w sprawie ustawy o związkach partnerskich. Zachęcała też aktywistów do wysyłania maili z tym samym pytaniem. W sumie – dodała – takich wiadomości wysłano ponad 12 tys. Odpowiedziało 25 osób, czyli mniej niż połowa posłów TD.

Wprowadzenie ustawy o związkach partnerskich było jednym ze stu konkretów na pierwsze sto dni rządów, jakie w czasie kampanii wyborczej ogłosiła Koalicja Obywatelska. Poparcie dla związków partnerskich deklarowały w kampanii również inne partie wchodzące w skład obecnej koalicji, a Lewica opowiadała się także za małżeństwami jednopłciowymi.

Źródło: pap.pl

 

 

Godło i barwy RPProjekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2023. Publikacja wyraża jedynie poglądy autora/ów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama