Trzecia Droga składa projekt ustawy zezwalającej na aborcję eugeniczną

Ustawa nakazywałaby też finansowanie przez państwo środków antykoncepcyjnych. Projekt nie ma poparcia Lewicy, która chciałaby aborcji na życzenie.

Trzecia Droga (PSL i Polska2050) złożyła w Sejmie projekt ustawy w sprawie aborcji. Nowe przepisy miałyby odwrócić wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. dający prawną ochronę dzieciom z nieuleczalnymi chorobami.

O złożeniu projektu ws. aborcji politycy Trzeciej Drogi poinformowali na konferencji prasowej w Sejmie.

Wiceprezes PSL, posłanka Urszula Pasławska zaznaczyła, że projekt Trzeciej Drogi to „pierwszy etap upodmiotowienia praw kobiet”.

„Zgodnie z naszym zobowiązaniem we wspólnej liście spraw przygotowywany jest wniosek dotyczący przeprowadzenia referendum” – dodał Mirosław Suchoń z Polski 2050. Wcześniej szef Polski 2050 i marszałek Sejmu Szymon Hołownia tłumaczył, że w referendum miałoby paść pytanie o aborcję na życzenie do 12. tygodnia ciąży. Projekt Trzeciej Drogi zakłada też finansowanie przez państwo środków antykoncepcyjnych.

Przeciwko propozycjom Trzeciej Drogi ostro protestuje koalicyjna Lewica, która opowiada się za legalizacją aborcji na życzenie i nie chce referendum w tej sprawie.

Z wyroków Trybunału Konstytucyjnego wynika, że niezgodna z ustawą zasadniczą jest legalność aborcji z tzw. względów społecznych oraz aborcji eugenicznej, czyli przeprowadzanej ze względu na chorobę dziecka.

Źródła: onet.pl, PAP

« 1 »

reklama

reklama

reklama