Zarzuty dla rosyjskiego szpiega. Grozi mu 15 lat za kratami

Janusz N., w przeszłości dziennikarz i działacz Ruchu Palikota usłyszał zarzuty związane ze szpiegostwem, podrabianiem dokumentów, ale też z narkotykami.

Janusz N. został zatrzymany w maju 2021 r. Jak podała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, prowadził działania na rzecz Federacji Rosyjskiej.

„Janusz N. próbował dotrzeć, na zlecenie ustalonych osób działających na rzecz rosyjskiego wywiadu, do polskich oraz zagranicznych polityków, w tym pracujących w Parlamencie Europejskim. Działalność podejrzanego, prowadzona na terenie Polski, Unii Europejskiej i innych krajów, wpisywała się w rosyjskie przedsięwzięcia propagandowo-dezinformacyjne podejmowane w celu osłabienia pozycji Rzeczpospolitej Polskiej w UE i na arenie międzynarodowej” –napisano w komunikacie ABW. Agencja zabezpieczyła równowartość ponad 300 tys. zł, częściowo w walucie euro oraz wiele nośników danych.

Teraz prokurator postawił Januszowi N. zarzuty, Zdaniem oskarżyciela, N. kontaktował się ze wskazanymi osobami, za co dostawał wynagrodzneie w gotówce. Oprócz czynów związanych szpiegostwem i fałszowaniem dokumentów, N. miał też złamać art. 55 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Przepis ten dotyczy handlu narkotykami. 

Oskarżonemu grozi kara 15 lat pozbawienia wolności. 

Janusz N. ma 44 lata. W przeszłości pracował jako dziennikarz. W 2015 r. napisał artykuł krytykujący Polskę za odmowę wpuszczenia na teren kraju Nownych WIlków, rosyjskiego gangu motocyklowego. Działał też w Ruchu Palikota, krótko w Polskim Stronnictwie Ludowym, a potem w jawnie prorosyjskiej partii Zmiana.

Źródła: abow.gov.pl, wpolityce.pl

« 1 »

reklama

reklama

reklama