„Nikt z nas w pojedynkę olbrzymem nie jest, razem możemy być Opoką”. Spotkanie Przyjaciół Opoki

Pierwsze spotkanie Przyjaciół Opoki, które odbyło się w siedzibie sekretariatu KEP to przede wszystkim podziękowanie: twórcom, darczyńcom i współpracującym z portalem instytucjom. „Chcemy, żeby Opoka dawała mocne oparcie, dlatego budujemy na Skale” – mówił ks. Marek Gancarczyk, prezes Fundacji Opoka.

Spotkanie Przyjaciół Opoki odbyło się w siedzibie sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski – w miejscu, gdzie jak podkreślił sekretarz generalny KEP, bp Marek Marczak, krzyżują się drogi życia Kościoła w Polsce i omawiane jego najważniejsze sprawy.

Biskup Marczak podkreślił, że Opoka – oprócz Katolickiej Agencji Informacyjnej i biura prasowego rzecznika KEP – jest jednym z trzech mediów Konferencji Episkopatu Polski.

„Te media tworzą obraz Kościoła katolickiego w Polsce i go reprezentują. Każde z nich ma inną rolę i są to role, które się wzajemnie uzupełniają” – mówił biskup, podkreślając, że media katolickie nie tylko są pierwszym źródłem informacji, ale także miejscem, gdzie głoszona jest Ewangelia.

„Media katolickie stają się wspólnotą Kościoła w przestrzeni wirtualnej, ale jednocześnie realnej, bo tworzą ją ludzie” – podkreślił.  

Zabierając głos bp Artur Miziński, przewodniczący Rady Fundacji Opoka zaznaczył, że bardzo ważne z punktu widzenia czytelników jest to, że portal Opoka prezentuje treści zgodne z nauką Kościoła. „Niestety wiele portali religijnych prezentuje treści, które nie są z nią zgodne” – mówi. 

„W Opoce, która jest portalem Konferencji Episkopatu Polski, mamy pewności, że nad treściami czuwa powołany do tego zespół” – dodał, podkreślając, że portal zawiera nie tylko dokumentu Kościoła, ale wiele bieżących informacji i komentarzy.  

Ks. Marek Gancarczyk, redaktor naczelny portalu Opoka i prezes Fundacji Opoka zaprezentował misję i linię redakcyjną redakcji.

„Niezmienna prawda istnieje, Boży ład na trwałe wpisany jest w całe stworzenie, to Bóg jest Panem świata – te prawdy chcemy odważnie głosić” – mówił ks. Marek Gancarczyk. „Chcemy, żeby Opoka dawała mocne oparcie, dlatego budujemy na Skale, czyli na Bogu, Kościele, rodzinie, parafii” – wymieniał, wskazując także na duchowych przyjaciół Opoki – jej patronów: św. Piotra, św. Józefa, św. Andrzeja i św. Maksymiliana Kolbe, którego relikwie otrzymała w ubiegłym roku redakcja Opoki.

Podając przykład papieża Leona Wielkiego, który powstrzymał Attylę przed atakiem na Rzym, zwrócił uwagę, że kierunek, w którym toczy się historia, nie jest zdeterminowany z góry. „To, w jakim kierunku się potoczy – to, w jakim świecie będziemy żyć – barbarzyńskim czy cichym, pobożnym i sprawiedliwy – zależy od nas, od naszego zaangażowania po stronie dobra i Jezusa Chrystusa” – powiedział.

Przytoczył także słowa, które wypowiedział Benedykt XVI, mówiąc o Janie Pawle II, że z siłą olbrzyma odwrócił tendencje w świecie, które wydały się nie do odwrócenia. 

„On jednak to zrobił – odwrócił. Nikt z nas w pojedynkę olbrzymem nie jest, ale razem możemy być Opoką i dlatego wasza pomoc, przyjaźń jest po to, żeby Opoka urosła w siłę – choć dziś może wydawać się to niemożliwe lub trudne do wyobrażenia. Ale to, co niemożliwe za łaską Bożą, razem może się ziścić” – podkreślił.

O misji Opoki – czyli budowaniu na Skale, jaką jest obrona wartości, a szczególnie prawa do życia opowiedzieli redaktorzy portalu. W imieniu autorów komentarzy liturgicznych o budowaniu na Skale, jaką jest Słowo Boże, opowiedział ks. Antoni Bartoszek, współpracownik Opoki.

Spotkanie Przyjaciół Opoki odbyło się we wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej. Z tej okazji wykład „Kościół rozświetlony Fatimą” wygłosi ks. Robert Skrzypczak, felietonista Opoki.

 

 

 

 

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama