„Wiara i Wierność 966–2026” – to hasło tegorocznego Narodowego Marszu Życia, który przeszedł dziś ulicami Warszawy. Marsz jest ogólnopolską inicjatywą w obronie życia, rodziny i wartości chrześcijańskich. W wydarzeniu uczestniczył Prezydent RP Karol Nawrocki, który dołączył do maszerujących.
Marsz rozpoczął się około godziny 13:00 na Placu Zamkowym. Poprzedziły go dwie Msze św. sprawowane o godz. 11: w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa Jana Chrzciciela pod przewodnictwem biskupa Piotra Jareckiego oraz w Katedrze Warszawsko-Praskiej pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana, gdzie liturgii przewodniczył biskup Tomasz Sztajerwald.
Uczestnicy przeszli ulicami Senatorską i Wierzbową, następnie przez Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, Królewską i Krakowskie Przedmieście, by powrócić na Plac Zamkowy. W trakcie przemarszu, w pobliżu Pałacu Prezydenckiego, do zgromadzonych dołączył Prezydent RP Karol Nawrocki.
Tysiące ludzi w sercu Warszawy pokazują, jak ważne dla Polski są życie i rodzina – i to jest tego wyraz. Dlatego nie może dzisiaj zabraknąć tu Prezydenta Polski. Dziękuję organizatorom i wspaniałym polskim rodzinom - @NawrockiKn.
— Kancelaria Prezydenta RP (@prezydentpl) April 19, 2026
Prezydent dołączył dziś do Narodowego Marszu… pic.twitter.com/1E7Rsv5F4A
„Tysiące ludzi w sercu Warszawy pokazują, jak ważne dla Polski jest życie, jak ważna dla Polski jest rodzina. Dlatego nie może dzisiaj zabraknąć tu Prezydenta Polski. Dziękuję organizatorom i wspaniałym polskim rodzinom” – mówił Karol Nawrocki podczas wydarzenia. Prezydentowi towarzyszył ks. Jarosław Wąsowicz kapelan prezydenta.
Jak przypomniała rzeczniczka inicjatywy Lidia Sankowska-Grabczuk, tegoroczna edycja marszu nawiązuje do 1060. rocznicy Chrztu Polski, obchodzonej 14 kwietnia. Stąd hasło „Wiara i Wierność 966-2026”. Podkreśliła, że Jest to inicjatywa niezwykle ważna, ponieważ w dalszym ciągu w Polsce, w Europie i na świecie kwestionowane są podstawowe prawa człowieka: prawo do życia, prawo do ochrony rodziny, prawo do wychowywania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami.
„Póki te prawa będą kwestionowane, dopóty Narodowy Marsz Życia będzie szedł” – zapewniła.
Organizatorami wydarzenia są Fundacja Świętego Benedykta oraz liczne organizacje pro-life z całej Polski. Marsz odbył się pod honorowym patronatem Konferencji Episkopatu Polski.
Pierwszy Marsz Życia w Warszawie zorganizowano w 2006 roku. Od tego czasu inicjatywa jest podejmowana co roku w wielu miejscowościach w kraju. Narodowy Marsz Życia ma charakter ogólnopolskiej manifestacji w obronie życia, macierzyństwa oraz rodziny i małżeństwa rozumianego jako związek kobiety i mężczyzny. Organizatorzy wskazują, że jest to zarówno afirmacja tych wartości, jak i wyraz sprzeciwu wobec działań, które godzą w te zasady. W poprzednich latach wydarzenie gromadziło dziesiątki tysięcy uczestników, będąc jedną z największych manifestacji pro-life w Polsce i w Europie.
Źródło: KAI
Dziękujemy za przeczytanie artykułu. Jeśli chcesz wesprzeć naszą działalność, możesz to zrobić tutaj.