Brazylia: biskupi protestują przeciw skorumpowanym politykom

Na terenie całej Brazylii odbywały się manifestacje w obronie wymiaru sprawiedliwości prowadzącego procesy przeciw skorumpowanym politykom i przedsiębiorcom, którzy doprowadzili kraj do wielkich strat finansowych.

W ostatnich dniach parlamentarzyści, dyskutując nad pakietem ustaw antykorupcyjnych, dokonali jego modyfikacji, przez co obronili swoje praktyki, z którymi nie godzi się brazylijskie społeczeństwo. Politycy dokonali swoistej amnestii dla tzw. podwójnej kasy partii politycznych, co było dotychczasową praktyką, ale miało zniknąć z horyzontu.

Na ulicach wielkich miast do protestów dołączyli także prokuratorzy federalni, gdyż  politycy z niższej izby parlamentu dokonując „poprawek” w pakiecie praw antykorupcyjnych osłabili cały wysiłek federalnych władz sądowych, zmierzających w procesie „Lava Jato” doprowadzić do oczyszczenia kraju z korupcji na wzór podobnej akcji przeprowadzonej przed paru laty we Włoszech.

We wszystkich manifestacjach publicznych na ulicach miast, jak też poprzez internetowe portale społecznościowe Brazylijczycy wyrażają wdzięczność, podziw i poparcie dla sędziego federalnego Sergio Moro, prowadzącego proces w Kurytybie przeciw skorumpowanym politykom i przedsiębiorcom.

Konferencja Biskupów Brazylii nie pozostała milczącym obserwatorem. Włączyła się aktywnie po stronie społeczeństwa przez opublikowanie specjalnej noty, w której zdecydowanie odrzuca „amnestię dla podwójnej kasy partii politycznych”.

Biskupi w swoim dokumencie podkreślają, że aktualnie „żyjemy w głębokim braku zaufania wobec instytucji państwa, a szczególnie jego władz”. Informacje docierające z parlamentu do społeczeństwa o umowie między politykami w sprawie amnestii wzbudziły po raz kolejny nieufność i oburzenie Brazylijczyków wobec klasy politycznej. Reakcja społeczeństwa  jest znakiem, że towarzyszy ono z większą uwagą temu, co się dzieje w życiu politycznym – zauważają tutejsi biskupi. Wiele miejsca poświęcają na przypomnienie o inicjatywach dla dobra państwa, jakie zostały podjęte w kraju dzięki zaangażowaniu episkopatu.

Sygnatariusze cytowanej noty wyrażają nadzieję, że parlamentarzyści nie podejmą takich decyzji, które by były znakiem, że stają oni przeciw społeczeństwu oczekującemu na ich zdecydowane i odważne decyzje, mające na celu dobro kraju, a nie kasty politycznej. Biskupi oczekują, że zostanie przygotowana reforma polityczna ze wcześniejszą dyskusją społeczną, aby naród jako suweren mógł zdecydować, co jest konieczne dla kraju, by stawał się on bardziej sprawiedliwym i nie było w nim korupcji.

Z. Malczewski TChr, Brazylia / rv
« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama