Największa żywa szopka w Europie już otwarta

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej, kard. Lorenzo Baldisseri zainaugurował żywą szopkę w Priscos koło Bragi, w północno-zachodniej Portugalii.

Hierarcha, pełniący urząd sekretarza generalnego Synodu Biskupów, odczytał też papieskie przesłanie do statystów biorących udział w odgrywaniu scen dotyczących narodzin Jezusa.

- Mam nadzieję, że w tym świątecznym okresie bardziej będziecie myśleli nie o osobach podziwiających was i szopkę, ale o świętowaniu przyjścia Pana Jezusa, Tego, który jest jedynym zdolnym odnawiać nasze życie i czynić go pięknym – napisał Franciszek.

Żłóbek z Priscos uważany jest za największą żywą szopkę bożonarodzeniową w Europie. W tym roku uczestniczy w niej 600 statystów. Osoby odwiedzające portugalską szopkę mają okazję zobaczyć biblijne historie odgrywane na tle około 90 scenerii. Wprowadzają one widza w dwie kultury, które stykały się w miejscu narodzin Jezusa: żydowską oraz rzymską.

Oryginalny projekt ruszył w efekcie wystosowanego w 2006 r. przez portugalskich biskupów apelu, aby podczas Adwentu i Bożego Narodzenia bardziej eksponować postać Dzieciątka Jezus. Pierwsza szopka w Priscos była żywa, ale miała niewielu statystów. Z czasem ich liczba zaczęła rosnąć.

Priscos jest jednym z etapów szlaku bożonarodzeniowych żłóbków, do odwiedzenia których co roku zachęca archidiecezja w Bradze. Na trasie zwiedzający mogą zobaczyć m.in. szopkę w miejscowej katedrze, w muzeum Piusa XII, a także w kilkunastu parafiach Bragi i okolicznych miejscowości.

mz (KAI/AE/RR)

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama