Duńczycy na spotkaniu z Papieżem w Malmö

Ponad 2,5 tys. duńskich katolików weźmie udział w Mszy i innych spotkaniach z Ojcem Świętym w Szwecji, które odbędą się w Lund i Malmö 31 października i 1 listopada.

Szczególnym powodzeniem cieszy się Msza, którą Papież odprawi w uroczystość Wszystkich Świętych na stadionie piłkarskim w Malmö, dokąd z Danii jest bardzo blisko.

Paradoksem tej wizyty jest fakt, że choć odbywa się ona w Szwecji, to wielu Duńczyków ma tam bliższy dojazd niż większość Szwedów. Malmö z Kopenhagą łączy most nad Cieśniną Sund i można tam dojechać w niecałą godzinę.

Na Mszę przyjadą Duńczycy z całego kraju, także z odległych zakątków Jutlandii. Wiąże się to dla nich z wzięciem wolnego dnia w pracy i szkole, bo Wszystkich Świętych w Skandynawii nie jest dniem świątecznym jak w Polsce, a w tym roku wypada we wtorek.

Samo Lund, gdzie odbędzie się spotkanie ekumeniczne w ramach obchodów 500-lecia reformacji, ma długą duńską i katolicką historię. Katedra w Lund, miejsce spotkania i modlitwy, była od roku 1060 do 1538 siedzibą duńskiego arcybiskupa katolickiego i centrum Kościoła katolickiego w Danii, a cały tamtejszy region, Skania, należał do Danii aż do 1658 r.

Obecna wizyta papieska jest już drugą w historii Skandynawii. Jako pierwszy papież postawił tu swą stopę św. Jan Paweł II w czerwcu 1989 r.

M. Gutkowski SJ, Kopenhaga / rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama