"Nie" dla oficjalnego uznania islamu

Zdecydowana większość mieszkańców Szwajcarii sprzeciwia się uznaniu islamu za religię oficjalną w ich kraju.

Według badań przeprowadzonych na zlecenie dzienników "Matin Dimanche" i "SonntagsZeitung" i ogłoszonych 6 listopada, ponad 61 proc. pytanych o taką możliwość odpowiedziało: "nie" lub "raczej nie", podczas gdy 19 proc. było "za" a 20 proc. "raczej tak".

W pytaniu chodziło o to, czy islam ma być zrównany prawnie z chrześcijaństwem i judaizmem i prawie 2/3 Szwajcarów wypowiedziała się mniej lub bardziej stanowczo przeciw takiej możliwości. Muzułmanie stanowią obecnie ok. 3,5 proc. mieszkańców tego środkowoeuropejskiego kraju. 62 proc. badanych uważa, że islam nie ma swego miejsca w ich kraju, podczas gdy przeciwnego zdania jest 37 proc. pytanych. Dla 80 proc. ankietowanych wartości chrześcijańskie stanowią część tożsamości szwajcarskiej.

Badanie przeprowadzono na 15617 osobach, wybranych według różnych kryteriów demograficznych, geograficznych i politycznych. Margines błędu jest oceniany na 1,2 proc.

Przewodniczący Partii Socjalistycznej Christian Levrat wezwał w sierpniu br. do dyskusji na temat miejsca islamu w Szwajcarii. "Powinniśmy zastanowić się, czy chcemy uznać go za religię oficjalną" - oświadczył polityk. Wyjaśnił, że chodzi o to, aby uniknąć "formowania i finansowania imamów ze środowisk zagranicznych, czyli fundamentalistych". Z kolei szef Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Szwajcarii Gerhard Pfister przy wielu okazjach w ostatnim czasie występował przeciw takiemu uznaniu.

kg (KAI/swissinfo.ch) / mz, Berno

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama