Ukraina: Jubileusz powiązany z 25-leciem Kościoła katolickiego

Zakończony wczoraj Rok Jubileuszowy Kościół katolicki Ukrainy przeżywał w szczególny sposób, bo dopiero od stosunkowo niedawna kraj nie jest częścią Związku Radzieckiego.

Przykładem ukraińskich obchodów jest pielgrzymka „Śladami miłosierdzia” z Równego. Przyjechała ona do Rzymu przez Łagiewniki i Kalwarię Zebrzydowską. O przeżyciach jej 50 uczestników, nie tylko katolików, ale również prawosławnych i protestantów, a także wszystkich wiernych z tamtych terenów mówi Radiu Watykańskiemu jej opiekun, ks. Krzysztof Orlicki.

„W tym roku przypada 25. rocznica odnowienia struktur Kościoła katolickiego na Ukrainie. To jest ważne, że ów Rok Miłosierdzia jakoś styka się w takim jednym punkcie z historią. Ciężką historią, bo żyją jeszcze osoby, które pamiętają czasy, kiedy nie można było w sposób wolny, swobodny modlić się, wyznawać swoją wiarę. Między innymi niedawno, jak poszedłem odprawić Mszę św. u jednej chorej, ona mi powiedziała: «Ojcze, ojciec jest młody, ojciec nie wie, co to znaczy, gdy się człowiek modli w domu, zasłaniać okna, zamykać drzwi, żeby sąsiad nie zobaczył, bo boję się, że on doniesie». A teraz, tutaj na tej pielgrzymce, przechodząc przez Drzwi Święte z ludźmi, z którymi przyjechałem, widać takie całkowite, można powiedzieć, odwrócenie sytuacji. Taka wolność wiary. Wchodzimy z Ukraińcami przez Drzwi Miłosierdzia i śpiewamy «Isuse, upowaju na Tebe», czyli «Jezu, ufam Tobie». I bardzo często w wielu oczach widziałem łzy… A też nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie pomoc wielu ludzi czy z Polski, czy z zagranicy, i tutaj myślę, że w tym momencie trzeba wszystkim podziękować”.

tm/ rv
« 1 »

Tu możesz nas wesprzeć

Darowizna

reklama

reklama

Pekao