Kardynał, imam i pastor: pokój tylko przez dialog międzyreligijny

„Jeśli będziemy widzieli tylko to, co nas dzieli, to nie dojdziemy donikąd”.

Wskazują na to trzej twórcy Platformy międzyreligijnej w Republice Środkowoafrykańskiej. To właśnie dzięki ich niestrudzonym działaniom kraj ten powoli wychodzi z wojny i kładzie się tam podwaliny pod kruchy pokój.

Nowo mianowany przez Papieża środkowoafrykański kardynał Dieudonné Nzapalainga oraz imam Oumara Kobine Layam i pastor protestancki Nicolas Guérékoyaméné-Gbangou, bo to właśnie o nich mowa, gościli przedwczoraj wieczorem w rzymskiej siedzibie Wspólnoty św. Idziego, która aktywnie wspomaga ich w budowaniu porozumienia. Potwierdzili tam, że Platforma międzyreligijna nadal pozostaje skutecznym modelem budowania dialogu i pokoju w tym kraju. Widocznym tego wyrazem była ich dzisiejsza wspólna wizyta w rzymskim meczecie.

„Międzyreligijne działania przekonały Środkowoafrykańczyków, że warto wspólnie trudzić się na rzecz budowania pokoju. Przede wszystkim jednak wytrąciły broń podziałów i nienawiści z rąk manipulatorów, którzy starali się szczególnie zdobyć młodzież, aby wykorzystywać ją potem w krwawych walkach” – mówi kard. Nzapalainga. Wskazuje zarazem, że dzięki orężowi „modlitwy i dialogu” coraz skuteczniej udaje się uwalniać religie od „przemocy, która je wynaturza”.

Imam i pastor zauważyli z wdzięcznością, że wizyta Papieża Franciszka w tym kraju stanowiła punkt zwrotny w historii Republiki Środkowoafrykańskiej i pozwoliła uwierzyć jej mieszkańcom, że życie w pokoju naprawdę jest możliwe. Twórcy Platformy zaapelowali zarazem do wspólnoty międzynarodowej, by nadal wspierała ich w umacnianiu dialogu i pojednania narodowego, niosąc jednocześnie konieczne wsparcie humanitarne ubogim mieszkańcom tego kraju.

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama