Bruksela: dzieci z Syrii proszą o pomoc europarlamentarzystów

6 grudnia syryjskie dzieci w wieku szkolnym bardzo oryginalnie zaapelowały w Parlamencie Europejskim do polityków, by pomogli zaprowadzić pokój w ich kraju.

W czasie zorganizowanej przez Pomoc Kościołowi w Potrzebie konferencji europosłowie mogli wysłuchać na żywo, dzięki połączeniu internetowemu, świadectw uczniów z terenów dotkniętych wojną w Syrii.

Chrześcijańskie i muzułmańskie dzieci odpowiadały też na pytania dotyczące życia codziennego w ich kraju, w którym od ponad pięciu lat trwa zbrojny konflikt. Ich historie ukazywały dramatyczną sytuację, w której zagrożenie i śmierć to powszednie doświadczenie. Ich apel o pokój ma zwrócić uwagę, że, – w przeciwieństwie do Iraku – chrześcijanie i muzułmanie w Syrii żyją zgodnie razem pomimo różnic i podziałów.

Konferencja, która odbyła się w Parlamencie Europejskim, jest kontynuacją inicjatywy Pomocy Kościołowi w Potrzebie pt. „Rysunki na rzecz pokoju w Syrii”. Akcja ta zgromadziła ponad milion rysunków i listów od dzieci wszystkich religii w wieku od trzech do szesnastu lat z ponad 2 tys. szkół w Syrii, które zaprezentowano wczoraj.

Wśród nich był list od piątoklasisty Razana, który napisał: „Nie widziałem niczego w dzieciństwie. Mój dom został zniszczony. Moje życie się zmieniło. Obawiam się, gdy słyszę odgłos eksplozji i inne hałasy. Jestem smutny, gdy widzę, że dzieci umierają.

Mam nadzieję, że Bóg sprawi, by wszystko wróciło do stanu sprzed wojny, i że uratuje nasz kraj, Syrię”.

Inicjatywa ta zostanie przestawiona również na forum ONZ w Genewie.

I. Nockiewicz, COMECE, Bruksela / rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama