Pierwsza na Ukrainie rzymskokatolicka poradnia życia rodzinnego

We Lwowie otwarto dziś pierwszą na Ukrainie rzymskokatolicką poradnię będącą odpowiedzią na pogłębiający się kryzys życia rodzinnego w tym kraju.

Dla rodzin żyjących na Ukrainie dotkniętej kryzysem wywołanym wojną w jej wschodniej części oraz problemami ekonomicznymi, poradnia życia rodzinnego będzie miejscem, gdzie można  skorzystać z fachowej pomocy doradców.

Lwowska poradnia życia rodzinnego powstała z inicjatywy duszpasterstwa rodzin, w odpowiedzi na coraz większe zapotrzebowanie na fachową pomoc dla małżeństw i rodzin w sytuacjach kryzysowych. Problemem rodzin żyjących na Ukrainie jest dzisiaj coraz większe ubóstwo, które generuje m.in. potrzebę emigracji zarobkowej do krajów zachodnich, w tym także do Polski.  Z kolei wojna na wschodzie kraju wywołała migrację wewnętrzną i ucieczkę wielu rodzin ze wschodnich regionów Ukrainy do jej części zachodniej, m.in. na teren archidiecezji lwowskiej.

Uczestniczący w otwarciu lwowskiej poradni biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak, będący przez wiele lat pracownikiem i sekretarzem Papieskiej Rady ds. Rodziny, tak oto charakteryzuje rolę katolickich poradni życia rodzinnego: „Musimy powiedzieć, że te poradnie, które są już w różnych Kościołach lokalnych, spełniają kapitalną rolę w ratowaniu małżeństwa i rodziny. Wiemy, że są różnego rodzaju problemy, kryzysy i trudności. Niekiedy małżonkowie i rodzina nie potrafią sobie z tym poradzić i trzeba kogoś doświadczonego, fachowca, który podpowie, który będzie towarzyszył. I to jest właśnie rola poradni życia rodzinnego” – podkreśla bp Kaszak.

Już od samego początku we lwowską poradnię życia rodzinnego zaangażowanych będzie 16 osób, tak  duchownych, jak i świeckich. Pełnić one będą dyżury na miejscu, a także organizować kursy przedmałżeńskie w parafiach archidiecezji lwowskiej.

M. Krawiec SSP, Lwów, Ukraina/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama

reklama