Australia: pierwszy biskup chińskiego pochodzenia

Australia będzie miała pierwszego biskupa pochodzenia chińskiego. Jest to mianowany 20 grudnia 2016 r. ordynariuszem diecezji Lismore karmelita bosy o. Gregory Homeming. Zostanie on konsekrowany 22 lutego.

„Jego nominacja wskazuje na rosnącą siłę katolików chińskich w Australii; są oni jedną z najszybciej rozwijających się grup etnicznych w Kościele tego kraju” – skomentował metropolita Sydney abp Anthony Fisher.

Natomiast przewodniczący australijskiego episkopatu abp Denis Hart powiedział, że talenty nowego biskupa będą „wielkim wzbogaceniem” dla tamtejszego Kościoła.

Nominat urodził się 30 maja 1958 r. w Sydney. Po studiach przez kilka lat pracował jako prawnik, zaś w połowie lat 80. wstąpił do Zakonu Karmelitów Bosych. Był w nim m. in. przełożonym prowincji Australii i Oceanii. Do swoich hobby zaliczał gotowanie chińskich potraw dla współbraci zakonnych.

Po ogłoszeniu papieskiej nominacji o. Homeming powiedział: „Mam nadzieję, że wierni i kapłani z diecezji Lismore nauczą mnie, jak być ich biskupem”. Zastąpi on tam bp. Geoffreya Jarretta, konwertytę z anglikanizmu, który w grudniu ukończył 79 lat.

Kościół katolicki w Australii liczy 28 diecezji. Siedmioma z nich będą odtąd kierowali zakonnicy.

mz/ rv, thetablet.co.uk

« 1 »

reklama

reklama

reklama