Moskwa: katolickie uroczystości Objawienia i Chrztu Pańskiego

Moskiewscy katolicy obchodzili uroczystości Objawienia i Chrztu Pańskiego razem ze swoim arcybiskupem Paolo Pezzim. W piątek 6 stycznia wieczorem przewodniczył on Mszy w katedrze Niepokalanego Poczęcia NMP, a w niedzielę tradycyjnie nawiedził parafię św. Olgi.

W homilii w święto Chrztu Pańskiego powiedział, że w niezwykłym wydarzeniu chrztu, którego Jezus nie musiał przyjmować, ukazał On swoje bóstwo i prawdę o sobie. Podczas Mszy św. abp Pezzi ochrzcił dwoje dzieci i podkreślił, że chrzest jest ważny dla każdego, gdyż działa w człowieku całe życie, nawet jeśli są momenty kiedy człowiek zapomina o swoim powołaniu chrześcijanina.

Po Mszy proboszcz o. Dariusz Pielak SVD zaprosił wszystkich wiernych na uroczystą agapę, a później do śpiewania kolęd w różnych językach. Wybrzmiały kolędy rosyjskie, polskie, włoskie, hiszpańskie i ukraińskie. Abp Pezzi żartował, że powtórzyło się wydarzenie z wieczernika podczas Zesłania Ducha Świętego. Zanim udzielił błogosławieństwa zebranym na agapie parafianom, powiedział, że jadąc rano do kościoła św. Olgi zauważył na wyjątkowo błękitnym niebie nad Moskwą tęczę, którą zinterpretował jako znak Przymierza Boga z ludźmi w to święto, podobnie jak to było w czasach Noego.

W. Raiter, Moskwa/ rv
« 1 »

reklama

reklama

reklama