Rosja: początek prawosławnego Wielkiego Postu

Wszystkie Kościoły wschodnie tradycji bizantyjskiej, także te, które używają kalendarza juliańskiego, tak jak Rosyjska Cerkiew Prawosławna, rozpoczęły dziś 27 lutego Wielki Post.

Na zakończenie Niedzieli Przebaczenia, patriarcha Cyryl przewodniczył nieszporom w moskiewskim soborze katedralnym Chrystusa Zbawiciela.

Wczorajsza niedziela zwana Niedzielą Przebaczenia zobowiązuje wiernych prawosławnych do prośby o przebaczenie wszystkich wobec których zawinili aby z czystym sercem rozpocząć praktyki pokutne Wielkiego Postu. Na Nieszporach w soborze katedralnym Chrystusa Zbawiciela duchowni pod przewodnictwem patriarchy Cyryla odziani w jasne szaty liturgiczne odśpiewali prokeimenon-uroczysty hymn. Następnie nastąpił obrzęd zamknięcia carskich wrót i duchowni przebrali się w czarne wielkopostne szaty pokutne. Po zakończeniu Nieszporów Cyryl I zwrócił się do wiernych  ze słowami wyjaśniającymni znaczenie przebaczenia krzywd i wzniósł modlitwę  na początek Wielkiego Postu- Świętej Czterdziesiątnicy.

W tym roku uroczystości Wielkanocne prawosławnych i katolików wypadną w tym samym czasie.

W. Raiter, Moskwa/ rv
« 1 »

reklama

reklama

reklama