Rosyjscy biskupi prawosławni za granicą w stulecie rewolucji

Rosyjska Cerkiew Prawosławna dokonuje historycznego rozliczenia przyczyn i przebiegu rosyjskich rewolucji w 1917 r. Synod biskupów rosyjskich za granicą wystosował w tej sprawie specjalne orędzie do wiernych.

Rosyjscy biskupi prawosławni za granicą przypominają tragiczne wstrząsy społeczne rewolucji 1917 r., kiedy, jak czytamy w ich orędziu, „brat wystąpił przeciwko bratu… a prawowita władza, w krwawy sposób została odsunięta od rządów”. Cytują numer amerykańskiego czasopisma National Geografic z tamtego czasu, poświęcony Rosji, która zdaniem ówczesnych ekspertów ekonomicznych na początku XX wieku zaczęła się dynamicznie rozwijać i, jak uważał premier Rosji Stołypin, w ciągu 20 lat osiągnęłaby poziom wyższy niż w krajach zachodnich. Jednak z rozwojem ekonomicznym nastąpił zamęt w sferze moralnej, o czym mówił ówczesny metropolita moskiewski i kołomieński Makary, który ostrzegał: „Dawniej w czasach zamętu wszyscy byli za szukaniem woli Boga, za carem, a  obecnie słychać o bluźnierstwach i spiskach przeciwko carowi”.

Przyczyny tragedii 1917 r. biskupi upatrują w odstępstwie od wiary w Chrystusa i obaleniu władzy ustanowionej przez Boga. Nawiązując do słów obecnego patriarchy Cyryla I apelują, aby czas błogosławiony dla Rosji wykorzystać i dokonać rozliczenia z przeszłością, przypomnienia nowych męczenników XX wieku, wskazania tych, którzy doprowadzili do tragedii, a szczególnie tzw. „wodza rewolucji” Lenina, którego szczątki powinny być usunięte z Placu Czerwonego w Moskwie. Na zakończenie orędzia biskupi wezwali wszystkich Rosjan w kraju i za granicą do trwania w wierze prawosławnej danej Rosji przez Boga.

W. Raiter, Moskwa/rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama