Zjazd rodzin z ruchu Focolari w 9-lecie śmierci Chiary Lubich

„Od Chiary Lubich światło dla rodziny” to tytuł międzynarodowego spotkania w Loppiano koło Florencji – jednej z wielu inicjatyw o tematyce rodzinnej, zorganizowanych na całym świecie w dziewiątą rocznicę śmierci założycielki ruchu Focolari.

14 marca 2008 r. w Rocca di Papa pod Rzymem, mając 88 lat. Od dwóch lat trwa jej proces beatyfikacyjny.

Na spotkanie w Loppiano przybyło około tysiąca rodzin – rodzice z dziećmi i dziadkowie – z 50 krajów świata, wśród nich Maria i Raimondo Scotto – ona psycholog, on lekarz – zaangażowani w gałąź ruchu Focolari „Nowe Rodziny” („Famiglie Nuove”). Są małżeństwem od 40 lat i mają troje dzieci. Rodzinną gałąź istniejącego już od czasów drugiej wojny światowej ruchu Focolari Chiara Lubich utworzyła dokładnie pół wieku temu, w 1967 r.

„W roku 1967 Chiara, właśnie dlatego, że widziała, jak bardzo zagrożona jest rodzina, poczuła w sercu silne pragnienie, abyśmy my, małżonkowie uformowani w ruchu Focolari, wzięli na siebie ze szczególną troską odpowiedzialność za wszystkie rodziny świata. Mówiła: «Kładę na wasze barki najbardziej udręczoną, najbardziej cierpiącą część ludzkości: separacje, rozstania, dzieci porzucone na lata w sierocińcach, konsumpcjonizm, wdowieństwo». Chiara Lubich dała nam od samego początku piękną intuicję sztuki kochania, bo tylko kochając można uzdrawiać tkankę rodzinną, kłaść kres kryzysom i zapobiegać im” – powiedziała Radiu Watykańskiemu Maria Scotto.

Rodzinna gałąź ruchu Focolari już od szeregu lat prowadzi kursy celem pomocy rodzinom zagrożonym rozbiciem. Jedność wielu z nich udało się uratować. Innym polem działania jest praca z młodzieżą, uwzględniająca aktualne problemy, takie jak szerzona ideologia gender. Ruch Focolari przygotowuje też specjalne programy szkolne na temat miłości i rodziny.

ak/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama