Łotwa: lato reformacji

Do Rygi dotarła objazdowa wystawa o 500-leciu reformacji, zorganizowana przez Kościół Ewangelicki w Niemczech.

Inicjatywa wystawy objazdowej o 500-leciu reformacji, stanowi przygotowanie do kulminacyjnych wydarzeń tego specyficznego jubileuszu w ramach akcji „Lato Reformacji (Reformationssommer) 2017”.

Wystawa urządzona na specjalnie przygotowanej naczepie ciężarówki wyruszyła z Genewy, by ostatecznie zakończyć podróż w Wittenberdze. Na trasie znalazły się też inne miasta ważne dla dziejów europejskiego protestantyzmu. Ekspozycja odwiedziła także Rzym, a jeszcze wiosną trafi m.in. do Wrocławia. Inicjatywę obsługuje kilkanaścioro wolontariuszy.

Sama wystawa nieco rozczarowuje: to kilka stanowisk multimedialnych, gdzie można obejrzeć filmy i posłuchać wypowiedzi dotyczących współczesności chrześcijaństwa związanego historycznie z reformacją – wszystko dość powierzchowne i w formie raczej ciekawostki turystycznej, niż inicjatywy ewangelizacyjnej. Co prawda, w ramach ekspozycji zaproszono też lokalne Kościoły, w tym katolicki, do autoprezentacji, jednak w sumie zainteresowanie publiczności – mówiąc oględnie – było umiarkowane, mimo iż wszystko działo się w samym sercu starej Rygi. Pewną ciekawostką była obecność towarzyszącej wystawie grupy niemieckich ewangelików, w tym pastorów obojga płci, pielgrzymujących do sakralnych zabytków stolicy Łotwy czy może raczej zwiedzających je.

T. Cieślak SJ, Ryga/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama