Portugalia: Kościół promuje turystykę religijną

Archidiecezja w Lizbonie uruchomi internetową stronę o nazwie Quo Vadis, służącą promocji turystyki religijnej w stolicy Portugalii.

Witryna Quo Vadis, która ruszy jeszcze w marcu, będzie zawierać praktyczne uwagi dla pielgrzymów zainteresowanych odwiedzeniem miejsc świętych, zlokalizowanych głównie na terenie stołecznej aglomeracji. Ten pierwszy tak duży projekt promowania turystyki religijnej w tym kraju adresowany jest również do osób, które planują pielgrzymować pieszo po Portugalii.

Wśród propozycji będzie tam m.in. trasa pomiędzy Cacilhas, a pomnikiem Chrystusa Króla w podlizbońskiej Almadzie. Jak ujawniły władze stołecznej archidiecezji strona Quo Vadis oraz dostępna na niej aplikacja dla pielgrzymów powstały dzięki wsparciu władz stołecznego instytutu turystycznego. Instytucja ta wsparła projekt kwotą 370 tys. euro.

Przedstawiciele rządu Portugalii spodziewają się, że wraz z rozpoczętym rokiem jubileuszowym związanym ze stuleciem objawień maryjnych w Fatimie rok 2017 może okazać się rekordowym pod względem liczby napływających tam gości z zagranicy. Władze sanktuarium spodziewają się, że do grudnia może przybyć tam łącznie nawet 8 mln osób.

Według szacunków rządu rok 2016 mógł być rekordowy dla Portugalii. Wprawdzie wciąż nie ujawniono oficjalnych szacunków, ale eksperci wskazują, że turystów w tym kraju mogło być ponad 20 mln, czyli o 3 mln więcej niż w 2015 r. Wśród urlopowiczów przybywających do Portugalii dominują turyści z Wlk. Brytanii, Niemiec, Francji oraz Hiszpanii. Czynnikiem stymulującym rosnącą liczbę urlopowiczów w tym iberyjskim kraju jest zagrożenie terroryzmem w popularnych dotychczas kierunkach w Afryce Północnej, Turcji i Francji.

Przedstawiciele rządu w Lizbonie szacują, że około 40 proc. zagranicznych turystów spędzających urlop w Portugalii udaje się do Fatimy. Jak poinformowała w styczniu br. portugalska sekretarz stanu ds. turystyki Ana Godinho, spośród 17 mln cudzoziemców, którzy dotarli w 2015 r. do tego iberyjskiego kraju, aż 6,7 mln odwiedziło sanktuarium maryjne w Fatimie.

mz (KAI/AE) / Lizbona

« 1 »

reklama

reklama

reklama