Abp Pizzaballa do prezydenta Izraela: chrześcijanie tu potrzebni

„Ważne jest zachować i zagwarantować obecność Kościołów chrześcijańskich w Jerozolimie, bo bez nich to miasto straciłoby swój uniwersalny charakter” – powiedział abp Pierbattista Pizzaballa, przyjmując prezydenta Izraela.

Reuwen Riwlin odwiedził 19 kwietnia łaciński patriarchat Jerozolimy, by złożyć chrześcijanom życzenia świąteczne. Odbył on taką wielkanocną wizytę już po raz trzeci od początku swej kadencji prezydenckiej. Przed dwoma laty był w patriarchacie greckoprawosławnym, rok temu w ormiańskim, a teraz u katolików. Podczas wizyty prezydenta Izraela administrator apostolski łacińskiego patriarchatu Jerozolimy zwrócił uwagę, że obecność wspólnot chrześcijańskich stanowi integralną część tożsamości tego miasta i bez nich nie mogłoby ono być tym, czym jest.

Bez tej niewielkiej, ale głęboko tam zakorzenionej społeczności chrześcijańskiej Jerozolima straciłaby swój uniwersalny charakter i nie byłaby „domem modlitwy dla wszystkich narodów”, o jakim mówi prorok Izajasz – podkreślił abp Pizzaballa. W tym roku obchody Paschy żydowskiej i chrześcijańskiej wszystkich wyznań zbiegły się ze sobą, sprawiając „radosne zamieszanie i nieuniknione problemy organizacyjne. Te malownicze sceny życia w Jerozolimie są jedyne w swoim rodzaju i trzeba je zachować” – zauważył franciszkanin. Przypomniał, co łączy Paschę Żydów i chrześcijan. Ci pierwsi obchodzą w to święto wyzwolenie Izraelitów z Egiptu, natomiast „dla nas jest to ostateczne wyzwolenie z mocy grzechu i śmierci przez zmartwychwstanie Jezusa” – powiedział do prezydenta Izraela abp Pizzaballa.

Na spotkaniu w łacińskim patriarchacie Jerozolimy przemówił też patriarcha greckoprawosławny Teofil III. On również wskazał na uniwersalny charakter religijnej i etnicznej mozaiki, jaką tworzy to miasto, w którym starożytne tradycje współistnieją obok siebie. Jest to głębokie przesłanie, któremu niestety zagraża dziś przemoc.

Z kolei prezydent Izraela powiedział: „Wszyscy jesteśmy mieszkańcami Jerozolimy i razem możemy budować wspólną przyszłość, co jest moim marzeniem”. Reuwen Riwlin wyraził ubolewanie z powodu zamachów na Koptów w Egipcie przed świętami i późniejszego ataku na greckoprawosławny klasztor św. Katarzyny na Synaju.


ak/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama