Hiszpania: beatyfikowany francuski kapłan opiekun potrzebujących

W katedrze w Oviedo na północy Hiszpanii został dziś wyniesiony do chwały ołtarzy francuski ksiądz Louis-Antoine Ormières.

Ks. Ormières ostatnie lata życia spędził i zmarł w 1890 r. w mieście Gijón w Asturii, której stolicą jest Oviedo. Urodzony w 1809 r. na południu Francji, został kapłanem diecezjalnym w Carcassonne i założył zgromadzenie Sióstr Anioła Stróża, zajmujące się wychowaniem dzieci i młodzieży. Kiedy umierał, prowadziły już one 87 szkół we Francji i w Hiszpanii. Dziś obecne są także na misjach w Ameryce i w Afryce.

Beatyfikacji ks. Louis-Antoine Ormieresa przewodniczył w imieniu Papieża prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Kard. Angelo Amato tak scharakteryzował nowego błogosławionego:

„Liczne są świadectwa o jego miłosierdziu. Obronił na przykład człowieka niesłusznie oskarżonego o kradzież. Gościł ludzi wypędzonych z Hiszpanii. Pokornie błagał osoby zamożne o pomoc dla chłopca, który po śmierci ojca musiał sam utrzymywać rodzinę. Zajął się żyjącą w nędzy matką dwojga dzieci. Ciężko chorą zakonnicę wspierał ojcowskimi słowami pociechy. «To był rzeczywiście człowiek Boży, prawdziwy święty» – pisał o nim z entuzjazmem jego pierwszy biograf. Tak bardzo poświęcał się opiece nad chorymi, że jego biskup nazwał go męczennikiem miłości. Założone przez siebie Siostry Anioła Stróża zachęcał, by go naśladowały pomagając cierpiącym. Mówił im: «Moje drogie córki, musicie założyć anielskie skrzydła i nie tracić odwagi»”.

ak/ rv


Zdjęcie: Catedral oviedo autor: Rafaelji, opublikowano na licencji: CC BY-SA 3.0

« 1 »

reklama

reklama

reklama