Moskwa: książka o Benedykcie XV podczas I wojny światowej

W Bibliotece Literatury Obcej im. „Rudomino” w Moskwie zaprezentowano książkę o inicjatywach humanitarnych papieża Benedykta XV podczas I wojny światowej.

W Bibliotece Literatury Obcej im. „Rudomino” w Moskwie zaprezentowano książkę o inicjatywach humanitarnych papieża Benedykta XV podczas I wojny światowej. Praca historyka Natalii Zazuliny nosi tytuł „W soczewce historii” („Skwoz’ linzy istorii”). Na prezentacji obecni byli nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore, były rosyjski ambasador przy Watykanie Wiaczesław Kostikow i obecny ambasador Polski w Rosji Włodzimierz Marciniak.

Abp Celestino Migliore pogratulował autorce publikacji jej książki w językach rosyjskim i angielskim. Wyraził zadowolenie, że właśnie w Rosji powstała idea wydania książki o mało znanym papieżu, który apelował o pokój i powstrzymanie działań wojennych niosących ze sobą cierpienia milionów ludzi.

Były rosyjski ambasador w Watykanie Wiaczesław Kostikow podziękował autorce za wydobycie z archiwów historycznych osoby papieża Benedykta XV, który walczył o zaprzestanie nieludzkich działań I wojny światowej. Wskazał na jej epizod opisany w książce, kiedy Watykan wspomagał głodujących Rosjan Powołża.

Ambasador RP Włodzimierz Marciniak podkreślił znaczenie, jakie również dla Polski miał Benedykt XV, który wspierał starania o odzyskanie niepodległości naszej ojczyzny.

Książka Natalii Zazuliny opatrzona została wieloma ilustracjami, portretami i fotografiami. Słowo wstępne napisał poprzedni nuncjusz apostolski w Rosji abp Ivan Jurkowicz.

W. Raiter, Moskwa/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama