Nadzwyczajna peregrynacja relikwii św. Mikołaja

Po raz pierwszy od blisko tysiąca lat relikwie św. Mikołaja opuszczą Bari na południu Włoch, gdzie dotarły z Turcji w roku 1087.

Zgodę na to wyraził Papież Franciszek w odpowiedzi na prośbę patriarchy Cyryla. Rozmawiali o tym przed rokiem w czasie ich historycznego spotkania na Kubie.

Nadzwyczajna peregrynacja potrwa od 21 maja do 28 lipca i obejmie Moskwę oraz Sankt Petersburg. Organizatorzy spodziewają się, że przy relikwiach św. Mikołaja, który jest niezwykle czczony w całym Kościele prawosławnym modlić się będą w tym czasie 2-3 mln wiernych. Mówi abp Francesco  Cacucci, który jako ordynariusz Bari będzie towarzyszył peregrynującym relikwiom.

„Trzeba pamiętać, że dla Kościoła Prawosławnego w Rosji relikwie św. Mikołaja mają szczególne znaczenie. Chodzi nie tylko o jego wymiar ekumeniczny, przede wszystkim widziany jest on jako święty miłosierdzia i święty, który chronił ten kraj. Stąd też obecność relikwii w Moskwie ma wymiar historyczny – mówi Radiu Watykańskiemu abp Cacucci. – Trzeba pamiętać, że odkąd zostały przewiezione z Myry w obecnej Turcji  nigdy nie opuściły Bari. Tak więc to historyczne wydarzenie zawdzięczamy Papieżowi Franciszkowi, który zechciał odpowiedzieć na prośbę patriarchy moskiewskiego. Spodziewamy się  milionów pielgrzymów z Rosji, ale nie tylko, którzy przybędą do Moskwy i Sankt Petersburga, by oddać cześć relikwiom św. Mikołaja”.

Do Rosji zawieziona zostanie jedynie część relikwii, a dokładnie lewe żebro świętego długości 13 centymetrów. Inicjatywa peregrynacji jest jednorazowa i nie będzie powtarzana.

bz/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama