Polacy w Hiszpanii pielgrzymują do MB Częstochowskiej w Yuste

Hiszpańska Polonia uczciła Maryję Królową Polski w zabytkowym klasztorze w Yuste, w którym zmarł cesarz Karol V. Od kilku lat tym wyjątkowym miejscem opiekują się polscy paulini.

Paulinom w Yuste praktycznie od początku towarzyszy kopia Jasnogórskiego Obrazu.

„Razem z paulinami zaprosiłem tutaj Matkę Bożą Częstochowską i pragnę, by towarzyszyła misji tego Zakonu w Hiszpanii, tak jak to czyni w Polsce, na Jasnej Górze” – te słowa usłyszał od miejscowego bp. Amadeo Rodrígueza o. Paweł Stępkowski, przełożony paulińskiej wspólnoty.

Wiadomość o polskich zakonnikach i obrazie Czarnej Madonny tak bardzo czczonej przez św. Jana Pawła II szybko trafiła do hiszpańskich mediów. W 2016 r. do klasztoru w Yuste przyjechała pierwsza pielgrzymka Polonii z Madrytu. W tym roku z różnych stron Hiszpanii przybyło ponad 200 Polaków, aby oddać cześć Maryi Królowej Polski i dziękować Bogu za Ojczyznę, a także za Konstytucję 3 Maja, pierwszą w Europie. Świętowano również rocznicę 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

„Ta pielgrzymka była dla nas wszystkich ogromnym przeżyciem – mówi Elżbieta Święcka. – Cieszyliśmy się z modlitwy u stóp jasnogórskiej ikony, ale wspaniałą niespodzianką była obecność w tym miejscu obrazu św. Jana Pawła II i relikwii Jego krwi, które towarzyszyły nam w czasie Eucharystii. Wielkim przeżyciem było też nabożeństwo majowe, którego brakuje nam w hiszpańskich kościołach”.

Polscy pielgrzymi postanowili ponownie wrócić do Yuste w przyszłym roku. Wielu ma nadzieję, że zabytkowy klasztor stanie się hiszpańską Częstochową.

M. Raczkiewicz CSsR, Hiszpania/ rv


Zdjęcie: Monasterio de Yuste autor: Paloma Montoto, opublikowano na licencji: CC BY-SA 3.0 es

« 1 »

reklama

reklama

reklama