Albania: 550. rocznica wędrówki obrazu Matki Bożej Dobrej Rady

W Albanii obchodzono 550. rocznicę wywędrowania obrazu Matki Bożej Dobrej Rady ze Szkodry do Genazzano we Włoszech. Zorganizowano z tej okazji konferencję naukową i triduum modlitewne.

Centralnym punktem uroczystości była Msza św. pod przewodnictwem słoweńskiego kardynała Franca Rodé.

Matka Boża pod wezwaniem Dobrej Rady jest główną patronką Albanii. Szczególnej czci doznaje w mieście Szkodra, w północnej części kraju. Losy Obrazu i sanktuarium są tragiczne. Przez wiele wieków obraz był w Szkodrze. 550 lat temu wywędrował do włoskiego Genazzano, a sanktuarium uległo zniszczeniu. 

100 lat temu odbudowano kościół, lecz później został on zniszczony przez komunistów. Dopiero w 1993 r. Jan Paweł II podczas swej pielgrzymki do Albanii poświęcił kamień węgielny pod nowe sanktuarium.

Kard. Rodé, przedstawiciel Papieża Franciszka na tych uroczystościach, przywołując tragiczną historię miejsca mówił o wierności Maryi i o wolności, która jest darem dla narodu Albańskiego. Wskazał, że tak jak to sanktuarium trzykrotnie było niszczone i odbudowywane, również duch braterstwa i miłości stale musi być odbudowywany.

A. Michoń CSsR / rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama

reklama