Hiszpania: kongres o ikonie Matki Bożej Nieustającej Pomocy

W Madrycie zakończył się europejski kongres na temat ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Zorganizowano go w ramach obchodów 150-lecia przekazania obrazu redemptorystom.

W kongresie wzięło udział ok. 80 osób, zakonników i świeckich, którzy przyjechali ze wszystkich europejskich prowincji zgromadzenia – od Portugalii aż po Rosję.

Ikonę Matki Bożej Nieustającej Pomocy przekazał redemptorystom papież Pius IX w 1866 r. Jak głosi tradycja, Ojciec Święty miał powiedzieć do ówczesnego przełożonego generalnego o. Maurona te słowa: “Uczyńcie ją znaną na całym świecie!” Jubileusz przekazania obrazu został rozłożony na trzy lata. Po głównych obchodach w ubiegłym roku, obecny został poświęcony misyjnemu przesłaniu ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy w XXI w. Wokół tego tematu obracają się poszczególne wystąpienia na madryckim kongresie maryjnym.

Mówi o. Metod Marcel Lukačik CSsR ze Słowacji: „Ikona przekazuje nam przesłanie Słowa Bożego i czyni je bardziej poznawalnym, dotykając też naszych emocji, a nie tylko naszego rozumu. Prowadzi nas drogą świętości, żebyśmy komunikowali się z Bogiem oraz zrozumieli Jego miłość. Ta ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy stanowi właśnie znak Bożej miłości, jest to ikona miłości” – wskazuje o. Lukačik.

Uczestnicy kongresu mogą podzielić się doświadczeniami z pracy misyjnej, roli ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy w duchowości misjonarza, a także podjąć wspólne projekty na przyszłość.

M. Raczkiewicz, Madryt/ rv

« 1 »

reklama

reklama

reklama